reklama
 
 

Všichni hipsteři jsou stejní, tvrdí studie i muž, který si spletl sám sebe na fotce

11. 3. 2019 18:00
Čtenář amerického magazínu MIT Technology Review si stěžoval na fotografii u článku, který tvrdil, že všichni hipsteři jsou si podobní. Na ilustračním snímku u textu byl údajně on a v dopise hrozil redakci, že ji hodlá za použití fotky u pomlouvačného článku žalovat. Nakonec se ukázalo, že na fotografii je někdo úplně jiný.

Americký časopis zabývající se technologiemi a inovacemi zveřejnil na konci února článek o matematické studii odpovídající na otázku, proč hipsteři vypadají stejně.

K článku připojil i upravenou ilustrační fotku. Na té se údajně poznal jeden muž, který následně časopisu napsal, že jde o pomlouvačný článek a hodlá redakci žalovat kvůli zneužití fotografie. 

"Pokud vím, označovat někoho jako hipstera není pomluva, ať už to sebevíc nenávidí. Přesto bychom nikdy nepoužili fotografii bez licence nebo povolení. Tak jsme se fotku rozhodli prověřit," citovala řada amerických médií šéfredaktora časopisu Gideona Lichfielda. 

Po prozkoumání přesného popisu a původu snímku z agentury Getty Images ale zjistili, že nařčený čtenář na fotce není. 

"Chlápek, který nám hrozil soudem, si fotku mylně vyložil jako svou podobu. Což jenom potvrdilo náš článek, že hipsteři jsou si tak podobní, že se od sebe ani nedokážou navzájem rozeznat," dodal Lichfield. 

Šéfredaktor uvedl, že rozlícenému čtenáři o jeho omylu napsal s tím, že si nemyslí, že je na fotce zrovna on. Podle britského deníku The Independent odpověděl: "Aha, myslím, že máte pravdu, nejsem." 

Článek od matematika a neurovědce Jonathana Touboula z massachusettské Brandeisovy univerzity snažil vysvětlit, proč lidé odmítající mainstreamový styl nakonec vypadají všichni stejně.  

"Například pokud si většina lidí holí vousy, potom si většina hipsterů bude chtít pěstovat vousy. A pokud tento trend bude propagovat většinová populace, povede to k nové, opět synchronizované volbě si vousy holit," popisuje Touboul jeden z příkladů. 

Výsledky bádání o hipsterech ale podle článku mohou být aplikovatelné i v jiných oborech, například při zkoumání chování na finančních trzích. 

autor: Magazín | 11. 3. 2019 18:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama