reklama
 
 

Bezdomovec ohromil Číňany, fotit se s ním chtějí i influenceři. Sám však slávu odmítá

26. 3. 2019 15:54
Šen Wei pochází ze Šanghaje a dříve pracoval jako úředník v auditorské společnosti. Před více než dvaceti lety však podle Čínské informační agentury odešel na nemocenskou a nyní již 17 let žije na ulici. Nedávné video, na kterém cituje Konfucia a rozebírá význam knihy Čtyři lekce Liao Fana, mu ale získalo slávu. Šen Wei však popularitu odmítá a tvrdí, že chce žít v klidu.

Znalec čínské literatury, 52letý Šen Wei, se minulý týden během dvou dní stal jedním z nejvyhledávanějších lidí na čínské sociální síti Weibo. A po videu nebo alespoň fotce s ním touží nejeden čínský influencer.

Wei podle svých slov vyrůstal v "obtížném prostředí", a protože neměl peníze na studium a knihy, vydělával si na ně sběrem a prodejem odpadků, jako byly pomerančové slupky nebo rozbité sklo.

Tento zvyk mu však zůstal i poté, co začal pracovat v auditorské společnosti v šanghajské čtvrti Sü-chuej. Jeho nadřízený jej tak za sbírání odpadků v práci pokáral a poslal na dlouhodobou nemocenskou s tím, že trpí psychickými problémy.

Na té je Wei od roku 1993 a jeho zaměstnavatel mu podle oficiální Čínské informační agentury (ECNS) stále vyplácí kompenzaci ve výši 2000 juanů, v přepočtu zhruba 6782 korun, informoval deník South China Morning Post

V roce 2002 však někdejší úředník přišel o svůj byt a stal se z něj bezdomovec. Kromě toho se od něj odvrátila také jeho rodina a Wei zůstal sám. 

Jeho bohatstvím jsou znalosti

Sběr odpadků je i dnes částečným zdrojem jeho příjmů. Kromě jejich třídění a milovaného čtení také maluje a stará se o zatoulané kočky. Číňan tvrdí, že je se svým osudem smířený a nelehký život mu vyhovuje. 

Weiův osud vzbudil na Weibu řadu sympatií, mnozí uživatelé jej litují a přemítají, zda není na vině stát, který jej nechal na holičkách. Někteří uživatelé však pochopili, že jeho bohatstvím jsou ve skutečnosti jeho znalosti.

"Napoprvé jsem jej litoval. Když ale začal mluvit o znalostech v knihách, litoval jsem sám sebe," napsal jeden z uživatelů populární čínské sociální sítě. A dodal, že muž sice může nosit obnošené oblečení, ale je svobodný a má svou důstojnost. "Mnoho z nás nosí oblek, ale jsme omezeni naším materialismem," uvedl. 

Sám Wei tvrdí, že slavný být nechce a touží spíše po klidném životě. "Pokud se o mě skutečně zajímáte, prosím, čtěte více knih," citoval jej South China Morning Post. "Po pozornosti netoužím," dodal. 

Podle Čínské informační agentury uvedl, že jeho jednoduchým životem by se mohli inspirovat i ostatní lidé. "Po tolik let dodržuji zásadu bezohledně neplýtvat věcmi," uvedl Wei, jehož idolem je i Mahátma Gándhí. 

Video: Podívejte se, jak se v Číně hodnotí lidé

Čína hodnotí lidi | Video: Jan Hrušovský, Jakub Zuzánek, Reuters |  01:54

autor: Magazín | 26. 3. 2019 15:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama