Bezdomovec ohromil Číňany, fotit se s ním chtějí i influenceři. Sám však slávu odmítá

Magazín Magazín
26. 3. 2019 15:54
Šen Wei pochází ze Šanghaje a dříve pracoval jako úředník v auditorské společnosti. Před více než dvaceti lety však podle Čínské informační agentury odešel na nemocenskou a nyní již 17 let žije na ulici. Nedávné video, na kterém cituje Konfucia a rozebírá význam knihy Čtyři lekce Liao Fana, mu ale získalo slávu. Šen Wei však popularitu odmítá a tvrdí, že chce žít v klidu.
Šen Wei, literární odborník bez domova.
Šen Wei, literární odborník bez domova. | Foto: Profimedia.cz

Znalec čínské literatury, 52letý Šen Wei, se minulý týden během dvou dní stal jedním z nejvyhledávanějších lidí na čínské sociální síti Weibo. A po videu nebo alespoň fotce s ním touží nejeden čínský influencer.

Wei podle svých slov vyrůstal v "obtížném prostředí", a protože neměl peníze na studium a knihy, vydělával si na ně sběrem a prodejem odpadků, jako byly pomerančové slupky nebo rozbité sklo.

Tento zvyk mu však zůstal i poté, co začal pracovat v auditorské společnosti v šanghajské čtvrti Sü-chuej. Jeho nadřízený jej tak za sbírání odpadků v práci pokáral a poslal na dlouhodobou nemocenskou s tím, že trpí psychickými problémy.

Na té je Wei od roku 1993 a jeho zaměstnavatel mu podle oficiální Čínské informační agentury (ECNS) stále vyplácí kompenzaci ve výši 2000 juanů, v přepočtu zhruba 6782 korun, informoval deník South China Morning Post

V roce 2002 však někdejší úředník přišel o svůj byt a stal se z něj bezdomovec. Kromě toho se od něj odvrátila také jeho rodina a Wei zůstal sám. 

Jeho bohatstvím jsou znalosti

Sběr odpadků je i dnes částečným zdrojem jeho příjmů. Kromě jejich třídění a milovaného čtení také maluje a stará se o zatoulané kočky. Číňan tvrdí, že je se svým osudem smířený a nelehký život mu vyhovuje. 

Weiův osud vzbudil na Weibu řadu sympatií, mnozí uživatelé jej litují a přemítají, zda není na vině stát, který jej nechal na holičkách. Někteří uživatelé však pochopili, že jeho bohatstvím jsou ve skutečnosti jeho znalosti.

"Napoprvé jsem jej litoval. Když ale začal mluvit o znalostech v knihách, litoval jsem sám sebe," napsal jeden z uživatelů populární čínské sociální sítě. A dodal, že muž sice může nosit obnošené oblečení, ale je svobodný a má svou důstojnost. "Mnoho z nás nosí oblek, ale jsme omezeni naším materialismem," uvedl. 

Sám Wei tvrdí, že slavný být nechce a touží spíše po klidném životě. "Pokud se o mě skutečně zajímáte, prosím, čtěte více knih," citoval jej South China Morning Post. "Po pozornosti netoužím," dodal. 

"Po pozornosti netoužím," říká Wei, kterému během pár dní několikanásobně narostl počet fanoušků.
"Po pozornosti netoužím," říká Wei, kterému během pár dní několikanásobně narostl počet fanoušků. | Foto: Profimedia.cz

Podle Čínské informační agentury uvedl, že jeho jednoduchým životem by se mohli inspirovat i ostatní lidé. "Po tolik let dodržuji zásadu bezohledně neplýtvat věcmi," uvedl Wei, jehož idolem je i Mahátma Gándhí. 

Video: Podívejte se, jak se v Číně hodnotí lidé

Čína hodnotí lidi | Video: Jan Hrušovský, Jakub Zuzánek, Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy