Antananarivo – Domnělý poklad pirátského kapitána Williama Kidda, který letos objevil americký potápěč Barry Clifford u břehů Madagaskaru, není pravý. Tvrdí to odborníci Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).
Padesátikilogramový stříbrný prut, který Clifford vydával za pozůstatek pokladu slavného piráta, je podle expertů ve skutečnosti kovový ingot, tedy hutní polotovar, a skládá se z 95 procent z olova.
Údajný vrak pirátské lodi Adventure Galley, v němž Clifford nález učinil, je prý jen zbytek konstrukce z přístavu ostrova Ile de Sainte Marie. Ten se nachází u severovýchodního pobřeží hlavního ostrova Madagaskaru.
"Žádný stříbrný poklad neexistuje," uvedl Michel L'Hour, šéf expedice vědců UNESCO, která se za údajným pokladem vydala v červnu. Cliffordův tým svůj nález v květnu slavnostně předal za velkého zájmu médií samotnému madagaskarskému prezidentovi Herymu Rajaonarimampianinaovi. Zpráva o 300 let starém pokladu legendárního kapitána Kidda záhy obletěla celý svět. Odborníci byli ale od počátku skeptičtí.
Cliffordovu expedici financoval televizní kanál History Channel a údajný poklad byl nalezen právě v okamžiku, kdy britská společnost October Films natáčela o činnosti expedice seriál.
Kontroverzní nález proslavil Clifforda v krátké době už podruhé. Na podzim loňského roku UNESCO potvrdilo, že vrak potopené lodi, kterou objevil u haitského pobřeží, není Kolumbova loď Santa Maria, jak Clifford původně tvrdil.
Skotský pirát William Kidd žil ve druhé polovině 17. století. V roce 1701 ho odsoudili k trestu smrti a popravili v Londýně po návratu z plavby Indickým oceánem. Jeho osud inspiroval britského spisovatele Roberta Louise Stevensona k napsání knihy Ostrov pokladů.