Pastor zkusil žít rok bez Boha. Teď je z něj ateista

jaz
6. 1. 2015 16:00
Americký pastor se po roce experimentu, kvůli kterému ztratil práci i rodinu, definitivně rozhodl pro život bez Boha.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Los Angeles – Bývalý pastor Církve adventistů sedmého dne Ryan Bell se během roku 2013 dostal do konfliktu se svou kongregací, obhajoval například svazky gayů a leseb a byl vyzván, aby církev opustil.

Ryan Bell
Ryan Bell | Foto: youtube

Prošel si krizí v osobním i profesním životě a začal pochybovat o své víře i existenci Boha. Rozhodl se proto podstoupit experiment, při kterém celý loňský rok žil jako ateista (přestal se modlit, číst bibli atd.). Po roce bez Boha teď ví, jak bude jeho život vypadat i nadále. Pastor, který ve svých dvaačtyřiceti letech opustil manželku se dvěma dětmi, se rozhodl pro ateismus a přestal věřit v Boha.

"Existence Boha se jeví jako další složitější vrstva, které není zapotřebí. Svět má pro mě větší smysl takový, jaký je, aniž by obsahoval božskou bytost, která nějakým způsobem zasahuje do věcí," řekl v rozhovoru pro National Public Radio s tím, že ničeho nelituje a do experimentu by šel znovu.

Kvůli svým kontroverzním názorům a ztrátě víry také musel opustit dvě křesťanské školy, na kterých učil. Ocitl se rázem bez finančních prostředků. Začal proto pracovat v útulku pro bezdomovce v jižní Kalifornii, a dokonce si našel i přítelkyni, která je paradoxně zapálenou křesťankou.

"Kéž by více křesťanů vidělo, že ateisté nejsou ve skutečnosti nihilisté bez smyslu života i morálního kompasu," řekl Bell s tím, že v nové etapě svého života se cítí být svobodnější a s odstupem vidí věci jasněji. Uvědomil si, že náboženství chybí upřímnost a srozumitelnost a schovává se za metafory. Přes chyby, jež vidí ve svém minulém životě, ale nehodlá vést křižácké tažení proti náboženstvím, i když ho to láká.

Coby nevěřící je prý také spokojen s tím, že nezná odpovědi na řadu otázek, proč jsme vůbec na světě nebo jaký je smysl života. Se svými zkušenostmi z církevního i ateistického života se pravidelně svěřuje médiím i na svém blogu a do budoucna plánuje vydat i knihu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy