Panenka Barbie se spasitelským komplexem paroduje horlivé dobrovolníky v Africe

jaz
26. 4. 2016 6:30
Instagramový účet, kde hraje hlavní roli panenka Barbie, si dělá legraci z příliš horlivých humanitárních pracovníků, kteří poskytují pomoc v zemích afrického kontinentu. Jejich nasazení podle autorů není nic špatného, ovšem sebeprezentace na sociálních sítích a pocit, že bez nich by se celá Afrika propadla do země, ukazuje odvrácenou stránku dobrovolnictví. "Nikdy jsme nebyly spasitelé světa jako Barbie Spasitelka, ale ve svých spasitelských dnech jsme dělaly věci, ze kterých nás mrazí," říkají zakladatelky humorného profilu, které čerpají ze svých vlastních zkušeností.
Foto: Instagram

Na sociální síti Instagram je v posledních týdnech velmi populární účet s názvem Barbie Spasitelka (@barbiesavior), jež paroduje práci dobrovolníků napříč Afrikou. "Není to o mně, ale tak trochu je," stojí v úvodu stránky, kterou zřídily dvě mladé ženy, jež si prací dobrovolníků na třetím největším kontinentu planety také prošly. Možná právě proto chtějí zůstat v anonymitě. Informoval o tom server Huffington Post.

Účet Barbie Spasitelka představuje na sériích fotografií mladou ženu, ve věku kolem 20 let, pracující coby dobrovolnice v Africe, která velmi pečlivě dokumentuje svou cestu, během níž zachraňuje nebohé děti nebo si pořizuje selfies. Zakladatelky si tímto způsobem střílí zvláště z těch dobrovolníků, kteří jsou podle jejich názoru nekvalifikovaní a příliš zahledění do sebe a toho, co pro Afriku znamenají.

"Nikdy jsme nebyly spasitelé světa jako Barbie Spasitelka, ale ve svých bílých spasitelských dnech jsme dělaly věci, ze kterých nás mrazí," vysvětlují pro Huffington Post zakladatelky, proč dobrovolnictví parodují. Narážejí také na takzvaný komplex bílého zachránce, což je termín užívaný pro bílé lidi ze Západu, kteří cestují do oblastí rozvojových zemí, aby zachránili chudé a barevné obyvatele.

"Začalo to mezi námi jako vtip, ale i jako způsob, jak se některých těchto břemen zbavit. Občas je v reálném životě těžké uvědomit si ironii, zvláště v případě sobeckého člověka, který si myslí, že je obětující se světec," říkají autorky, které ovšem upozorňují, že nemají vůbec nic proti podstatě dobrovolnictví. Vždy si ale budou dělat legraci z těch, kteří se dokonale nalíčení fotí s chudými dětmi. Odsuzují také ty, kteří tvrdí, jak jsou i přes svou chudobu všichni ti lidé šťastni, nebo nedokážou ani říci, ve které zemi pracovali, protože Afriku berou jako celek.

Účet si za pár týdnů své existence získal řadu příznivců, a to konkrétně necelých 22 tisíc následovníků na Instagramu. Objevují se ale i hlasy opravdových dobrovolníků, kterým se vyznění stránky nelíbí. "Pokud Vás účet uráží, měli byste být uraženi z lepších důvodů reálnými účty, které vykazují toto chování ve vší své autentičnosti," reagovaly ženy. "To je skutečný trestný čin."

Obě ženy vystupující anonymně doufají, že jejich stránka na sociální síti podnítí veřejnou diskusi o spasitelském komplexu i pojetí dobrovolnické práce v rozvojových zemích a bude tak ubývat těch, kteří přeceňují dopad svého pobytu v Africe.

 

Právě se děje

Další zprávy