NASA se inspirovala Star Trekem. Pokoří rychlost světla

jaz
15. 6. 2014 8:00
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku dělá pokroky ve vývoji nadsvětelného pohonu. Zanedlouho tak bude možné navštěvovat vzdálenější planety.
Star Trek
Star Trek | Foto: Bontonfilm

Praha – Doktor Harold White vede v Johnsonově vesmírném středisku tým, který jako by se při svém výzkumu inspiroval sci-fi seriálem Star Trek. V něm se hlavní postavy přepravují nadsvětelnou rychlostí mezi planetami pomocí tzv. warp technologie.

Dnes jsou kosmonauti omezeni rychlostí a přeprava na vzdálenější místa ve vesmíru by trvala i několik staletí. Vědci teď přiznávají, že na teoriích oblíbeného televizního seriálu něco bude.

Harold White vysvětluje během přednášky svůj výzkum.
Harold White vysvětluje během přednášky svůj výzkum. | Video: YouTube

Whitův tým již několik let zkoumá tzv. Alcubierrův pohon a připravuje prototyp, díky kterému půjde kolem kosmické lodi vytvořit bublinu. V té by měl být stejný čas jako na Zemi. Prostor kolem lodi se bude smršťovat, čímž se bude kosmické plavidlo pohybovat vesmírem. Samotní cestující i se svým hvězdným dopravním prostředkem zůstanou v podstatě stát na místě.

Ještě nedávno platila Einsteinova teorie relativity, kosmonauti byli schopní doletět pouze na Měsíc, resp. vyslat robota na Mars. Jak ale White dodává, deformace časoprostoru je opravdu možná.

Jak také uvádí server Gizmodo, díky tomuto pokroku by bylo možné navštívit například planetu Gliese 581, která se nachází asi 22 světelných let od naší planety, a to za pouhé dva roky. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy