NASA se inspirovala Star Trekem. Pokoří rychlost světla

jaz
15. 6. 2014 8:00
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku dělá pokroky ve vývoji nadsvětelného pohonu. Zanedlouho tak bude možné navštěvovat vzdálenější planety.
Star Trek
Star Trek | Foto: Bontonfilm

Praha – Doktor Harold White vede v Johnsonově vesmírném středisku tým, který jako by se při svém výzkumu inspiroval sci-fi seriálem Star Trek. V něm se hlavní postavy přepravují nadsvětelnou rychlostí mezi planetami pomocí tzv. warp technologie.

Dnes jsou kosmonauti omezeni rychlostí a přeprava na vzdálenější místa ve vesmíru by trvala i několik staletí. Vědci teď přiznávají, že na teoriích oblíbeného televizního seriálu něco bude.

Harold White vysvětluje během přednášky svůj výzkum.
Harold White vysvětluje během přednášky svůj výzkum. | Video: YouTube

Whitův tým již několik let zkoumá tzv. Alcubierrův pohon a připravuje prototyp, díky kterému půjde kolem kosmické lodi vytvořit bublinu. V té by měl být stejný čas jako na Zemi. Prostor kolem lodi se bude smršťovat, čímž se bude kosmické plavidlo pohybovat vesmírem. Samotní cestující i se svým hvězdným dopravním prostředkem zůstanou v podstatě stát na místě.

Ještě nedávno platila Einsteinova teorie relativity, kosmonauti byli schopní doletět pouze na Měsíc, resp. vyslat robota na Mars. Jak ale White dodává, deformace časoprostoru je opravdu možná.

Jak také uvádí server Gizmodo, díky tomuto pokroku by bylo možné navštívit například planetu Gliese 581, která se nachází asi 22 světelných let od naší planety, a to za pouhé dva roky. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy