Tisíce kojenců zahubilo jedovaté mléko. Hromadné otravy často zavinila ziskuchtivost

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 6 hodinami
Potravinářský průmysl v minulosti zdaleka nepodléhal tak přísným kontrolám a opatřením jako dnes. Výroba potravin se proto čas od času mohla zvrhnout v tragédii s fatálními následky. Někdy byla na vině lidská vypočítavost a snaha ušetřit na výrobě použitím levnějších surovin, jindy zase prostá neznalost, nebo dokonce i úmysl. Tohle jsou hromadné otravy, které si vyžádaly tisíce životů.

Kontaminované mléko otrávilo tisíce kojenců

V polovině 19. století procházel New York rychlým růstem a urbanizací, a bylo potřeba zajistit dostatečné množství potravin. Takovou "spásu" poskytovalo kravské mléko, které sloužilo jako výživa především pro kojence a malé děti.

Jenomže někteří podnikaví majitelé lihovarů se rozhodli využít odpad z výroby whisky ke krmení krav. "Swill", jak se odpad nazýval, byl sice levný a snadno dostupný, jenomže stále to byl odpad. Krávy po něm produkovaly řídké a namodralé mléko, které doprovázel nepříjemný zápach.

Aby tedy výrobci mléka zamaskovali špatnou kvalitu, přidávali do něj různé látky - křídu, mouku, škrob, a dokonce i sádru. "Vylepšené" mléko pak prodávali jako "pure country milk" (v češtině "čisté venkovské mléko"). Klamavý název využívali záměrně. Aféru s otráveným mlékem odhalil až investigativní novinář Frank Leslie.

Jenomže když pravda o mléčném podvodu vyplavala na povrch, už se stihly otrávit tisíce kojenců a dětí. Podle zpráv deníku New York Times ročně umíralo až osm tisíc dětí právě kvůli kontaminovanému mléku. Skandál přispěl k pozdějšímu založení ministerstva zdravotnictví a položil základy pro regulaci potravin ve Spojených státech.

 

Právě se děje

Další zprávy