Tisíce kojenců zahubilo jedovaté mléko. Hromadné otravy často zavinila ziskuchtivost

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 4 hodinami
Potravinářský průmysl v minulosti zdaleka nepodléhal tak přísným kontrolám a opatřením jako dnes. Výroba potravin se proto čas od času mohla zvrhnout v tragédii s fatálními následky. Někdy byla na vině lidská vypočítavost a snaha ušetřit na výrobě použitím levnějších surovin, jindy zase prostá neznalost, nebo dokonce i úmysl. Tohle jsou hromadné otravy, které si vyžádaly tisíce životů.

Hromadná otrava v Pont-Saint-Esprit (1951)

V jihofrancouzském městečku Pont-Saint-Esprit roku 1951 zrovna vrcholilo léto. Více než 250 obyvatel města náhle onemocnělo a několik jich i zemřelo.

Místní pošťák Leon Armunier, který byl jednou z obětí, později vzpomínal: "Měl jsem pocit, že se zmenšuji a zmenšuji, a kolem rukou se mi ovíjejí oheň a hadi." Postižení lidé měli silné halucinace - někteří se v důsledku toho pokoušeli vyskočit z oken, jiní křičeli, že je pronásledují divoká zvířata nebo že jim hoří vnitřnosti. Místní nemocnice rychle zaplnili pacienti v různých stadiích psychózy.

Zpočátku panoval naprostý zmatek ohledně příčiny této hromadné otravy. Lékaři a úřady se snažili co nejrychleji identifikovat zdroj problému. Zanedlouho se jejich zrak upřel k pekárně Rocha Brianda, z které všichni postižení konzumovali chléb.

Původní teorie připisovala otravu námelovým alkaloidům. Námel, oficiálním názvem paličkovice nachová, je houba, která může napadnout žito a produkovat látky podobné LSD. Teorii tehdy již v září téhož roku publikoval prestižní British Medical Journal.

Avšak v průběhu let se objevily i konspirační teorie, které bez důkazů tvrdily, že za vším stála CIA, která měla testovat účinky LSD na nevědomé populaci.

Profesor Steven Kaplan, autor knihy o incidentu v Pont-Saint-Esprit, argumentuje proti oběma teoriím - jak proti otravě námelovými alkaloidy, tak i teorii o LSD. Tvrdí, že symptomy přesně neodpovídaly ani jedné z těchto látek.

 

Právě se děje

Další zprávy