Tisíce kojenců zahubilo jedovaté mléko. Hromadné otravy často zavinila ziskuchtivost

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 4 hodinami
Potravinářský průmysl v minulosti zdaleka nepodléhal tak přísným kontrolám a opatřením jako dnes. Výroba potravin se proto čas od času mohla zvrhnout v tragédii s fatálními následky. Někdy byla na vině lidská vypočítavost a snaha ušetřit na výrobě použitím levnějších surovin, jindy zase prostá neznalost, nebo dokonce i úmysl. Tohle jsou hromadné otravy, které si vyžádaly tisíce životů.

Římské vojáky otrávil med z jedovatých rododendronů

Jeden z prvních známých případů hromadných otrav prochází už z roku 65 př. n. l. Tehdy vedli Římané takzvané mithridatéské války proti pontskému králi Mithridatu VI., zvanému "Král travič". Pro blížící se římské legie tehdy jeho spojenci Heptakomité přichystali lest. A hlavní roli v tom hrály pěnišníky, tedy nám známější rododendrony.

Pyl těchto rostlin obsahuje neurotoxiny zvané grayanotoxiny. Na včely žádný účinek nemají, to se ale nedá říct o lidech. Nádoby se sladkým, leč smrtícím medem, rozmístili podél cesty, kudy měl zanedlouho projít zástup římských vojáků. A ti Králi travičovi skočili na lep. Unavení a hladoví zkonzumovali sladký med. 

Účinky neurotoxinu se brzy projevily. Vojáci začali trpět závratěmi, nevolností, zvracením a průjmem. Heptakomité neváhali a využili paralyzovaného nepřítele k pobití celého oddílu. Kolik Římanů v důsledku otravy přišlo o život, se přesně neví, historikové mluví o počtu mezi 480 až 1800 vojáků. Ani tato lstivá past krále Mithridatése VI. Pontského nezachránila před porážkou.

 

Právě se děje

Další zprávy