Tisíce kojenců zahubilo jedovaté mléko. Hromadné otravy často zavinila ziskuchtivost

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 8 hodinami
Potravinářský průmysl v minulosti zdaleka nepodléhal tak přísným kontrolám a opatřením jako dnes. Výroba potravin se proto čas od času mohla zvrhnout v tragédii s fatálními následky. Někdy byla na vině lidská vypočítavost a snaha ušetřit na výrobě použitím levnějších surovin, jindy zase prostá neznalost, nebo dokonce i úmysl. Tohle jsou hromadné otravy, které si vyžádaly tisíce životů.

Bhopálská katastrofa postihla půl milionu lidí (1984)

V noci z 2. na 3. prosince 1984 došlo v indickém městě Bhopál k úniku vysoce toxického methylisokyanátu (MIC) z továrny společnosti Union Carbide India Limited. Únik způsobil masovou otravu obyvatel okolních oblastí. Bezprostředně zemřelo nejméně 3800 lidí, dlouhodobé následky postihly přes 500 tisíc osob. Přesný počet obětí sice není známý, odhady se ale pohybují mezi patnácti až 20 tisíci mrtvými.

Boj o odškodnění a očistu kontaminované oblasti se táhne již čtyři desetiletí. Společnost Union Carbide zaplatila v roce 1989 odškodné 470 milionů dolarů, což mnozí považují za nedostatečné vzhledem k rozsahu škod - částka na jednu osobu se pohybovala mezi 270 a 530 dolary, to však nestačilo ani na pokrytí zdravotní péče o oběti. Navíc v okolí chemičky dodnes žijí desetitisíce lidí, kteří pijí kontaminovanou vodu.

 

Právě se děje

Další zprávy