Na ex! Český internet zaplavila nová alkoholická horečka

jaz
14. 2. 2014 15:22
Facebookem se šíří nebezpečná forma zábavy, která už stála několik lidí život.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Neknomination, jak se šířící se mánii z Austrálie říká, nabádá lidi, aby co nejbizarnějším způsobem vypili do 24 hodin naráz stanovené množství alkoholu a video se svým výkonem poté nahráli na internet.

K vidění jsou například klipy s mužem lokajícím alkohol vzhůru nohama ze záchodové mísy, polonahou ženou v podvazcích, která vypije plechovku piva na ex mezi regály v obchodě, či dalším nadšencem, jenž si hru "okořenil" živou rybkou ve sklenici alkoholu.

Mladík pil alkohol ze záchodové mísy.
Mladík pil alkohol ze záchodové mísy. | Video: youtube

Na tuto zdánlivě neškodnou zábavu už ale doplatilo pár lidí životem. Isaac Richardson z Velké Británie zemřel v nemocnici po vypití smrtícího koktejlu vína, vodky, piva a whisky. Další mladík skočil opilý do řeky, kde utonul.

"Způsob, jakým se tato hra šíří prostřednictvím sociálních médií díky nominacím, znamená, že mnoho mladých lidí se nyní ocitá pod značným tlakem vrstevníků," řekla Irish News Suzanne Costello, šéfka organizace bojující za odpovědnou konzumaci alkoholu.

Další hráč vypil pivo s živými rybičkami.
Další hráč vypil pivo s živými rybičkami. | Video:

V České republice teď internetem kolují výzvy s názvem Pivo na ex, které se staly v krátké době fenoménem. Zatímco různě po světě se lidé trumfují v konzumaci nevídaných kombinací tvrdého alkoholu, v českém provedení jde o obyčejné vypití piva "na ex". Pokud se jedinec nezapojí, dluží vyzyvateli basu piv.

K pivnímu šílenství se přidalo i několik domácích celebrit, jako je zpěvačka Monika Absolonová nebo bulvární novinář a moderátor Pavel Novotný. Největší odezvu zaznamenal výkon prezidentovy dcery Kateřiny Zemanové.

Česká republika se pohybuje na předních příčkách v pití piva v Evropě navzdory jeho klesající spotřebě. Nejsilnějším ročníkem z hlediska konzumace byl podle ČSÚ rok 2005, kdy se vypilo více jak 163 litrů piva na hlavu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy