Nabijte si mobil pomocí květiny. Vynálezci využívají fotosyntézu na tvorbu elektřiny

pv
Aktualizováno 4. 5. 2016 23:32
Španělská společnost Arkyne Technologies představila speciální květináč, který dokáže vytvářet stoprocentně čistou a ekologickou elektřinu. Díky tomu si tak budete moci přes zabudovaný USB adaptér nabít telefon či jiná drobná elektronická zařízení. Květináč pomocí fotosyntézy využívá energie tvořené tímto procesem a převádí ho na elektřinu. Jeden květináč, který by měl zvládnout telefon nabít třikrát denně, vyjde zhruba na 3300 Kč a ke konečnému zákazníkovi by se měl dostat koncem roku 2016.
Video:

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si nabili mobil pomocí květiny? Společnost Arkyne Technologies se sídlem v Barceloně přichází s projektem, kterým se snaží nabídnout stoprocentně čistou a ekologickou energii všem lidem. Vytvořila speciální květináč s názvem Bioo, který umí přetvořit energii vytvořenou fotosyntézou na elektřinu.

Elektřina z jedné rostliny podle nich dokáže nabít až tři telefony denně. Lidé si jednoduše vytáhnou z květináče zástrčku na USB kabel, kam mohou připojit jakoukoliv nabíječku na telefon. Květiny tvoří elektřinu dnem i nocí, proto je možné využít zelenou nabíječku kdykoliv během dne, nabíjení by pak mělo zabrat podobnou dobu, jako když si telefon nabíjíte přes osobní počítač.

Myšlenka za projektem je jednoduchá. „Máme květiny všude jako dekorace v našich domovech nebo na pracovištích. Tak proč je nevyužít ještě k lepším účelům,“ popisují autoři na svých internetových stránkách.

A jak systém funguje? Fotosyntéza je proces, který je na základních školách často popisován jako jakýsi opak dýchání. Rostliny při ní přijímají oxid uhličitý, který za pomoci světla a vody přemění na kyslík. Přitom je vytvořeno několik energeticky bohatých sloučenin, které vypouští rostlina přes kořeny do hlíny.

Foto: Bioo Lite / Arkyne Technologies

„Kouzlo se odehrává právě uvnitř květináče, kde je energie tvořená biologickými sloučeninami vyloučenými při fotosyntéze převáděna na elektrickou energii. Tato hmota je tvořena bez Bioo, je to pouze přirozená součást fotosyntézy,“ popisují autoři na stránkách.

Jeden květináč stojí zhruba 3300 korun

Španělští vynálezci přihlásili svůj výtvor i do crowdfundingové kampaně na nezávislém portálu Indiegogo. Tam se jim do této chvíle podařilo vybrat zhruba jeden a půl milionu korun, tedy zhruba 400% z původní požadované částky. Jeden květináč pak nabízejí za v přepočtu zhruba 3300 Kč. Projekt je zatím ve fázi předprodeje, finální produkt by se měl k lidem dostat koncem roku 2016.

Nejedná se o první využití fotosyntézy na výrobu elektřiny. Již dříve představila holandská společnost Plant-e systém, který využívá podobného principu tvorby elektřiny. V roce 2011 pak dokonce instalovala pilotní projekt na střechu Holandského institutu pro ekologii a vytvořila tím první zelenou střechu, která tvoří elektrickou energii.

Likvidaci ekologických zátěží v půdách pomocí rostlin se říká fytoremediace a některé její metody se už běžně používají. Odstraňování těžkých kovů, na čemž pracují čeští vědci, je ale unikátní. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 22 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy