Myší embryo i motýlí křídla. Tak čeští vědci vidí mikrosvět

Foto: Bohumil / Petra Veselá
jaz
28. 11. 2014 20:25
Čeští vědci chtějí uměleckými fotografiemi dokázat, že i věda umí být fotogenická.

Fotogalerie Vědci z Akademie věd ČR pořídili umělecké snímky během své běžné pracovní doby v laboratoři i v terénu.Soutěžní projekt s názvem Věda fotogenická chce totiž představit umělecký a estetický rozměr vědy, který vzniká jako vedlejší produkt bádání.

Na snímcích je tak možné pozorovat naprosto běžné věci z jiné perspektivy. Život v půdě hraje barvami na Petriho miskách, muší křídla vrhají duhové odlesky a pohřebiště u Mělníka vypadá jako miniaturní mraveniště.

Hlavní cenu odborné poroty si odnesl Petr Zinke za snímek klenby Kostela P. Marie Sněžné v Praze. Druhou výherkyní je Hana Šebestová za fotografii Spletenec vláken a třetí místo obsadil Martin Gojda právě za letecký snímek čtyři tisíce let starého pohřebiště u Mělníka.

Soutěžní fotografie jsou vystaveny od 15. listopadu v budově Akademie věd ČR.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy