FOTO Dělám lidi šťastnými, tvrdí 75letá prostitutka

jaz
8. 4. 2014 8:33
Žena ze Švýcarska svěřila svůj životní příběh fotografce, která se rozhodla osud hermafroditní prostitutky blíže zachytit.
Claudette
Claudette | Foto: Malice Gaudin Delrieu

Curych - Pětasedmdesátiletá Claudette se narodila v roce 1939 s mužskými i ženskými pohlavními orgány, rodiče se ale rozhodli nechat ji oficiálně zapsat jako chlapce.

Tehdy to bylo sociálně výhodnější, přesto jí ale nechali právo, aby se sama rozhodla, jak se cítí. Dvojí identita však neměla na Claudette žádný traumatický účinek, a neodmítá proto ani označení hermafrodit.

Kromě práce prostitutky je vášnivou cyklistkou, otcem tří dětí a už 52 let žije s manželkou Andreé.

Fotografka Malika Gaudin Delrieu, která příběh této ženy objevila, se snažila dokumentovat názor prostitutek na "nejstarší řemeslo". Jak píše Delrieu na svých stránkách, ve Švýcarsku, kde je obchod se sexem legální, je tato práce vnímána jako každá druhá. Zato například ve Francii se prostituce považuje za násilí páchané na ženách.

Delrieu si to vysvětluje tím, že názory švýcarských prostitutek jsou slyšet daleko více a hlasitěji než těch francouzských. Dokážou se rozhodovat samy za sebe, což je i případ Claudette.

Šťastný život

Fotografka se projektem La Vie en Rose snaží bourat vžitá klišé o tomto byznysu a ukázat život prostitutky z jiné stránky.

Malika Gaudin Delrieu

Malika
  • francouzská fotografka žila dlouho ve Velké Británii
  • studovala fotografii na Newport University
  • zabývá se sociálními otázkami v Evropě, zejména otázkou uprchlíků a imigrantů

"Spokojenost z dobře vykonané práce je v prostituci nesrovnatelná," tvrdí Claudette. "Pokud je zákazník šťastný, jsem také šťastná. Je to sociální práce. Ve své práci mám jistotu, že jsem udělala to, co je správné," dodala Claudette.

Přesto všechno Delrieu nevylučuje, že některé ženy živící se svým tělem jsou oběťmi prostituce. Claudette se ale za takovou oběť rozhodně nepovažuje. Jak sama říká, miluje svůj život, práci i sebe samu.

Claudette není jediná postarší prostitutka, která je ve své profesi stále aktivní. V holandském Amsterdamu například provozují svou živnost sedmdesátiletá dvojčata Louise a Martine Fokkenovy, která v současné době uvažují, že konečně odejdou do důchodu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy