Mladík žaluje média kvůli komickému účesu, který proslavil Jágr. Novináři mě zesměšnili, říká

pv
27. 10. 2016 10:30
Australské soudy řeší spor mladíka, který žaluje média kvůli tomu, že ho zesměšňují kvůli účesu. Kauza vznikla loňské léto, kdy se z obyčejné narozeninové fotografie stal virální hit. Média na svou obhajobu uvedla, že se Australan sám vystavil posměchu, když se nechal dobrovolně vyfotit s účesem známým jako "jágrovka".
Foto: Facebook.com/JnoodlesPhotography, JNoodles

Bizarní soudní spor musí řešit australské soudy v Novém Jižním Walesu. Ali Ziggi Mosslmani zažaloval tamní média, která ho podle jeho slov veřejně zesměšnila. Deníky totiž zveřejnily mladíkovy fotografie, které si dělají legraci z jeho účesu. Ten je v angličtině známý jako mullet, v Česku se pro něj vžil pojem “jágrovka”.

Vše začalo minulý rok, kdy byl Ali Ziggi Mosslmani vyfocen na narozeninové oslavě. Snímek pořídil profesionální fotograf a s ostatními fotkami ho vyvěsil na Facebook.

Snímku se chytli internetoví vtipálci a vytvořili zábavné montáže, ve kterých hraje hlavní roli mladíkův neobvyklý účes. Sestřih se rychle šířil na sociálních sítích a brzy si ho všimla i média, která začala o vtipných kolážích psát.

To se Ziggimu nelíbilo a média ve své obžalobě obvinil z toho, že vydaly články se zesměšňujícími titulky vůči jeho osobě.

Podle deníků Daily Mail, Daily Telegraph a rádia ARN se žalující oprávněně vystavil posměchu tím, že se nechal dobrovolně vyfotit se svým účesem. Kromě toho média uvedla na svou obhajobu argumenty, že je žalující "směšný člověk" nebo že vypadá jako "vtip".

Servítky si nebral ani soudní tribunál v Novém Jižním Walesu. Soudkyně Judith Gibsonová v předběžném opatření sdělila, že je zájem médií pochopitelný, protože se žalobcův nápadný sestřih stal hitem na internetu. Memy pak označila za humorné a u některých ocenila jejich důmyslnost. Především ocenila vtip s Pythagorovou větou.

Soudkyně popřela, že by titulky novinových článků naznačovaly, že je Mosslmani "odporně ošklivý", jak sám tvrdil. Soud bude pokračovat 17. listopadu dalším předběžným šetřením.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy