Rezavý klíček z Titanicu se vydražil za 2,6 milionu korun. Patřil stevardovi, který na lodi zahynul

ČTK ČTK
23. 10. 2016 13:23
Na aukci v Londýně se za 2,6 milionu korun vydražil rezavý klíč k osobní skříňce na Titanicu, který patřil mladému stevardovi Sidneymu Sedunarymu. Ten byl jedním z 1500 lidí, kteří po srážce parníku s ledovcem zahynuli.
Rezavý klíček z Titaniku
Rezavý klíček z Titaniku | Foto: Aldridge & Son

Rezavý klíč k jedné osobní skříňce na Titanicu se prodal na aukci v Londýně za 85 tisíc liber (2,6 milionu Kč). Pořadatelé sobotní dražby počítali maximálně s 50 tisíci librami.

Klíč patřil mladému stevardovi Sidneymu Sedunarymu, který byl jedním z 1500 lidí, kteří po srážce slavného parníku s ledovcem v roce 1912 zahynuli.

Klíč má mosazný štítek s označením Locker 14 F Deck o umístění skříňky s osobními věcmi tehdy 23letého muže na Titanicu. Parník, ačkoli považován za nepotopitelný, klesl ke dnu při své první plavbě po srážce s ledovcem. Klíč, který se našel spolu s mladíkovým tělem, byl poslán jeho těhotné manželce.

Ceny za artefakty z kdysi největšího osobního parníku světa v posledních letech prudce stouply. Například v roce 2013 se za milion liber (30,4 milionu Kč) prodaly housle, na které se údajně hrálo i v době, kdy se ke zkáze odsouzený Titanic potápěl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy