Malajsie viní ze zemětřesení nahé turisty. Hrozí jim trest

jaz
8. 6. 2015 12:03
Skupinka turistů znesvětila horu v Malajsii. Jako trest přišlo zemětřesení, které má na svědomí nejméně 13 obětí, tvrdí tamní vláda. Domnělé viníky hodlá potrestat.
Foto: Facebook

Kundasang – Skupinka deseti turistů, která se na posvátné hoře Kinabalu svlékala navzdory varování jednoho z průvodců, vyvolala pohoršení a podle tamních úřadů způsobila i zemětřesení. Přestože jejich nahou fotografii sdílejí na Facebooku stovky lidí, pro místní znamená katastrofu, píše zpravodajský server Malay Mail Online

Jen pár týdnů po "nahém incidentu" totiž v oblasti došlo k zemětřesení o síle 5,9 Richterovy stupnice, během kterého zemřelo 13 lidí a nejméně šest dalších se pohřešuje. Místní vláda označila za příčinu přírodní katastrofy nedbalé chování turistů, kteří horu znesvětili.

Turisty údajně napomínal místní průvodce. Na jeho kárání ale nedbali.
Turisty údajně napomínal místní průvodce. Na jeho kárání ale nedbali. | Foto: Facebook

"Určitě je tu spojení. Berme to jako varovaní, že místní víra a zvyky se musí respektovat," řekl Joseph Pairin Kitingan, zástupce hlavy členského státu Sabah. 

Pairin podle svých slov pozoroval špatná znamení už delší dobu. Když ale spatřil kroužit před svým domem ptáky, věděl, že to nevěstí nic dobrého. Dodal, že místní jsou takto pověrčiví, a pokud dojde k znesvěcení posvátného místa a následně oblast zasáhne silné zemětřesení, je to jen potvrzení jejich víry. 

Jak informoval server BuzzFeed, zatím se úřadům podařilo identifikovat pět turistů, kterým bylo podle mluvčí kanadského ministerstva zahraničí Nicolase Doireho zakázáno vycestovat ze země, dokud se celá věc neprošetří. Identifikováni byli dva Nizozemci, dvě Kanaďanky a jeden Němec. 

Místní obyvatelé věří, že hora je posvátná, protože na ní sídlí duchové zemřelých předků, kteří se kvůli obscénnostem zahraničních turistů rozhněvali. Aby rozzlobené duchy uklidnili, chystají obřady a rituály. To nemění nic na tom, že policie musí incident vyšetřit, a turistům tak hrozí obvinění a případný soud podle místních zvyklostí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy