Malajsie viní ze zemětřesení nahé turisty. Hrozí jim trest

jaz
8. 6. 2015 12:03
Skupinka turistů znesvětila horu v Malajsii. Jako trest přišlo zemětřesení, které má na svědomí nejméně 13 obětí, tvrdí tamní vláda. Domnělé viníky hodlá potrestat.
Foto: Facebook

Kundasang – Skupinka deseti turistů, která se na posvátné hoře Kinabalu svlékala navzdory varování jednoho z průvodců, vyvolala pohoršení a podle tamních úřadů způsobila i zemětřesení. Přestože jejich nahou fotografii sdílejí na Facebooku stovky lidí, pro místní znamená katastrofu, píše zpravodajský server Malay Mail Online

Jen pár týdnů po "nahém incidentu" totiž v oblasti došlo k zemětřesení o síle 5,9 Richterovy stupnice, během kterého zemřelo 13 lidí a nejméně šest dalších se pohřešuje. Místní vláda označila za příčinu přírodní katastrofy nedbalé chování turistů, kteří horu znesvětili.

Turisty údajně napomínal místní průvodce. Na jeho kárání ale nedbali.
Turisty údajně napomínal místní průvodce. Na jeho kárání ale nedbali. | Foto: Facebook

"Určitě je tu spojení. Berme to jako varovaní, že místní víra a zvyky se musí respektovat," řekl Joseph Pairin Kitingan, zástupce hlavy členského státu Sabah. 

Pairin podle svých slov pozoroval špatná znamení už delší dobu. Když ale spatřil kroužit před svým domem ptáky, věděl, že to nevěstí nic dobrého. Dodal, že místní jsou takto pověrčiví, a pokud dojde k znesvěcení posvátného místa a následně oblast zasáhne silné zemětřesení, je to jen potvrzení jejich víry. 

Jak informoval server BuzzFeed, zatím se úřadům podařilo identifikovat pět turistů, kterým bylo podle mluvčí kanadského ministerstva zahraničí Nicolase Doireho zakázáno vycestovat ze země, dokud se celá věc neprošetří. Identifikováni byli dva Nizozemci, dvě Kanaďanky a jeden Němec. 

Místní obyvatelé věří, že hora je posvátná, protože na ní sídlí duchové zemřelých předků, kteří se kvůli obscénnostem zahraničních turistů rozhněvali. Aby rozzlobené duchy uklidnili, chystají obřady a rituály. To nemění nic na tom, že policie musí incident vyšetřit, a turistům tak hrozí obvinění a případný soud podle místních zvyklostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 36 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy