Malajsie viní ze zemětřesení nahé turisty. Hrozí jim trest

jaz
8. 6. 2015 12:03
Skupinka turistů znesvětila horu v Malajsii. Jako trest přišlo zemětřesení, které má na svědomí nejméně 13 obětí, tvrdí tamní vláda. Domnělé viníky hodlá potrestat.
Foto: Facebook

Kundasang – Skupinka deseti turistů, která se na posvátné hoře Kinabalu svlékala navzdory varování jednoho z průvodců, vyvolala pohoršení a podle tamních úřadů způsobila i zemětřesení. Přestože jejich nahou fotografii sdílejí na Facebooku stovky lidí, pro místní znamená katastrofu, píše zpravodajský server Malay Mail Online

Jen pár týdnů po "nahém incidentu" totiž v oblasti došlo k zemětřesení o síle 5,9 Richterovy stupnice, během kterého zemřelo 13 lidí a nejméně šest dalších se pohřešuje. Místní vláda označila za příčinu přírodní katastrofy nedbalé chování turistů, kteří horu znesvětili.

Turisty údajně napomínal místní průvodce. Na jeho kárání ale nedbali.
Turisty údajně napomínal místní průvodce. Na jeho kárání ale nedbali. | Foto: Facebook

"Určitě je tu spojení. Berme to jako varovaní, že místní víra a zvyky se musí respektovat," řekl Joseph Pairin Kitingan, zástupce hlavy členského státu Sabah. 

Pairin podle svých slov pozoroval špatná znamení už delší dobu. Když ale spatřil kroužit před svým domem ptáky, věděl, že to nevěstí nic dobrého. Dodal, že místní jsou takto pověrčiví, a pokud dojde k znesvěcení posvátného místa a následně oblast zasáhne silné zemětřesení, je to jen potvrzení jejich víry. 

Jak informoval server BuzzFeed, zatím se úřadům podařilo identifikovat pět turistů, kterým bylo podle mluvčí kanadského ministerstva zahraničí Nicolase Doireho zakázáno vycestovat ze země, dokud se celá věc neprošetří. Identifikováni byli dva Nizozemci, dvě Kanaďanky a jeden Němec. 

Místní obyvatelé věří, že hora je posvátná, protože na ní sídlí duchové zemřelých předků, kteří se kvůli obscénnostem zahraničních turistů rozhněvali. Aby rozzlobené duchy uklidnili, chystají obřady a rituály. To nemění nic na tom, že policie musí incident vyšetřit, a turistům tak hrozí obvinění a případný soud podle místních zvyklostí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy