Lidé chtějí spát v sudu nebo ve vězení, za noc platí tisíce

ČTK ČTK
24. 8. 2014 9:52
Cestovní kanceláře přicházejí se stále nezvyklejším ubytováním, aby přilákaly nové zákazníky.
Lidé platí i za to, aby mohli spát ve vězení.
Lidé platí i za to, aby mohli spát ve vězení. | Foto: Thinkstock

Paříž - Chcete spát v letadle a přitom neopustit pevnou zem? Nebo strávit noc v obrovské krávě několik metrů nad zemí?

Žádný problém - po jurtách, nomádských stanech, koulích a dalších vymyšlenostech totiž cestovní kanceláře přicházejí se stále nezvyklejším ubytováním, aby přilákaly nové zákazníky.

"Nebaví mě dělat všechno jako ostatní," říká Guillaume Staub, který ve svém kempu v Saint-Michel-Chef-Chef na západě Francie od letošního dubna nabízí přenocování v maketě letadla Skvaircraft pro tři osoby. V kokpitu je tam umístěno i dětské lůžko. Jedna noc zájemce přijde na 100 eur (více než 2700 Kč).

"Má to velký úspěch," tvrdí. Kromě toho nabízí už rok ubytování v letadle Gulfstream, které bylo v provozu třicet let. Prostor je tu omezený, přiznává Jean-Michel, který se tam ubytoval s rodinou, ale je tu všechno: koupelna, malá kuchyňka a záchod. A k velké radosti dětí i křeslo pro druhého pilota.

Ubytováním chtějí upoutat

Hlavním cílem tohoto druhu ubytování je celoročně upoutávat lidi, kteří by jinak nikdy do kempu nejeli, vysvětluje Guillaume. To je také případ penzistů Pascala a Georgette, kteří byli zvyklí jezdit do hotelu, ale v tomto kempu se nadchli pro vagon Talbot z 20. let minulého století.

Vagon má místa pro 12 osob, takže tam mohou mít i svých sedm vnoučat.

Originalita ovládla celou Francii: třeba v bretaňském Kerbelu je možno ubytovat se na majáku. Jde o luxus, který přijde na 600 eur za noc (asi 16.700 Kč). V Lagrauletu na jihozápadě zase můžete za 153 eur (skoro 4300 Kč) strávit noc v zámku na vodě, ve středofrancouzském Blois zase v žaláři v tisíc let staré věži, a to za 135 eur (skoro 3800 Kč).

Přenocování v sudu stojí tisíce

Své příznivce má také ubytování v sudech. Françoise Bussonová vsadila na obrovské sudy na cidr v Cornillé nedaleko Rennes v Bretani. Přenocování tam stojí 90 až 100 eur (2500 až 2790 Kč). Toalety a koupelny jsou tam rovněž umístěny v sudech, stejně jako jídelna pro dvanáct osob.

Některé lokality jsou zcela zasvěceny neobvyklému ubytování, jako je Dobrodružná farma v La Chapelle-aux-Bois ve Vogézách na východě země. "Stále tady něco dotváříme," vysvětluje její majitel Denis Duch?ne, jehož cituje agentura AFP.

Poštovní letadlo typu Caravelle nabízí téměř 80 metrů čtverečních obytné plochy v přírodě. Na osmi hektarech tam je dvacítka nejrůznějších možností ubytování: chýše postavené na stromech, skleněná pyramida, krychle či vůz jako vystřižený z westernu.

DivertiParc v Toulonu-sur-Arroux ve střední Francii zase nabízí přenocování v gigantické krávě. Je dlouhá deset metrů, vysoká čtyři metry a v jejím břiše může vzniknout až devět spacích prostorů. Panoramatická terasa nabízí kouzelný výhled na park, kde se pase třicítka skutečných krav.

Turisté zde mají "prožít něco neobyčejného", říká správce parku Flavien Fuchey, který svou krávu pronajímá za 189 eur (skoro 5300 Kč) za noc pro dvě osoby.

Bezprostřední kontakt s přírodou pak nabízejí plovoucí chatky. Třeba jeden statek v Dombes v Saint-Paul-de-Varax ve střední Francii jich nabízí šest, kromě toho dva stany na vorech. Není tam ani tekoucí voda, ani elektřina, přesto jedna noc v plovoucím stanu přijde na zhruba 100 eur (téměř 2800 Kč). V plovoucí chýši se pak cena za noc pohybuje od 119 do 129 eur (3300 až 3600 Kč).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Návrat Boeingu 737 MAX nabírá na tempu, létá jich už přes 100

Počet letadel Boeing 737 MAX zpět v provozu už přesáhl stovku. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Provoz těchto strojů byl před dvěma lety v celém světě zastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Novou certifikaci letadlu dosud udělili mimo jiné regulátoři ve Spojených státech, Evropské unii, Británii, Brazílii, Kanadě, Austrálii či ve Spojených arabských emirátech.

Letadla 737 MAX uskutečnila do 3. března už 1300 letů, z toho 400 připadá na leteckou společnost American Airlines, vyplývá z dat analytické společnosti Cirium. Jako první do provozu stroj vrátily brazilské nízkorozpočtové aerolinky Gol. Jejich osm letadel bylo minulý týden nejvytíženějších, ve vzduchu strávily v průměru 11 hodin denně.

Letadla 737 MAX na začátku roku 2019 nejprve z provozu vyřadila Čína. Tyto stroje tam novou akreditaci zatím neobdržely.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od osmi do 17 hodin. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala finanční správa. Pracoviště v tzv. optimalizovaném režimu 2+2 budou uzavřena. Stejně tak správa letos nebude organizovat výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektronicky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo do sběrných boxů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy