Zadlužené Řecko privatizuje po internetu. Prodává 90 pláží

jaz
15. 7. 2014 8:27
Už čtyři roky v rámci záchranných opatření prodává Řecko řadu státních objektů, pozemků, a dokonce i celé ostrovy. Zájemci si vše mohou prohlédnout v nabídce na internetu.
Foto: Profimédia.cz

Athény Řecko se v roce 2010, ocitlo na pokraji státního bankrotu a podmínkou pro získání finanční podpory od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky byly škrty a přijetí záchranných opatření.

Jak se předpokládalo, kromě snižování platů a propouštění se krize dotkla i státního majetku. Proto Řecko začalo s privatizací nemovitostí a pozemků, mezi které patří i 90 pláží.

Prostřednictvím řecké privatizační agentury (Hellenic Republic Asset Development Fund) je na internetových stránkách v nabídce například sedm kilometrů dlouhé pobřeží Afandou na ostrově Rhodos nebo pozemky na Korfu, kde má svůj majetek také slavný rod bankéřů Rothschildové. V nabídce jsou i regionální letiště a v privatizačním plánu mají být nemocnice a železnice.

Co se týká pláží, existují obavy, že by se prodej pozemků mohl neblaze dotknout turistického ruchu. Po novém majiteli se proto požaduje, aby část pláže zpřístupnil k veřejnému užívání.

"Jsme jako zkrachovalá domácnost nucená prodat stříbro a zachránit rodinu. Řecko nemá na vybranou," řekl obyvatel Rhodosu, pan Georgas deníku The Telegraph.

Státní úředníci zadluženého Řecka, jehož míra nezaměstnanosti se vyšplhala až na 27 procent, neuvádí k jednotlivým položkám na prodej předpokládanou cenu. Vše prý závisí na nabídce zájemců a také jejich plánech na rozvoj lokality.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump neuspěl. Odvolací soud je nadále pro nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

U Břeclavi se srazil autobus s dvěma auty, šest lehce zraněných

Při nehodě autobusu, dodávky s návěsem a osobního auta u Břeclavi se ve čtvrtek před 6:00 zranilo lehce šest lidí. Pět z nich byli cestující z linkového autobusu. Silnice I/55 je v místě nehody uzavřená, policisté dopravu hned za sjezdem z dálnice D2 odklánějí na Ladnou. Kolony tam zatím nejsou.

"Dodávka vezla na návěsu domácí bazén. Náklad se rozkmital a dodávka bokem narazila do linkového autobusu, který jel v protisměru od Břeclavi na Hodonín. Do návěsu dodávky pak následně narazil ještě osobní automobil," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy