Zadlužené Řecko privatizuje po internetu. Prodává 90 pláží

jaz
15. 7. 2014 8:27
Už čtyři roky v rámci záchranných opatření prodává Řecko řadu státních objektů, pozemků, a dokonce i celé ostrovy. Zájemci si vše mohou prohlédnout v nabídce na internetu.
Foto: Profimédia.cz

Athény Řecko se v roce 2010, ocitlo na pokraji státního bankrotu a podmínkou pro získání finanční podpory od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky byly škrty a přijetí záchranných opatření.

Jak se předpokládalo, kromě snižování platů a propouštění se krize dotkla i státního majetku. Proto Řecko začalo s privatizací nemovitostí a pozemků, mezi které patří i 90 pláží.

Prostřednictvím řecké privatizační agentury (Hellenic Republic Asset Development Fund) je na internetových stránkách v nabídce například sedm kilometrů dlouhé pobřeží Afandou na ostrově Rhodos nebo pozemky na Korfu, kde má svůj majetek také slavný rod bankéřů Rothschildové. V nabídce jsou i regionální letiště a v privatizačním plánu mají být nemocnice a železnice.

Co se týká pláží, existují obavy, že by se prodej pozemků mohl neblaze dotknout turistického ruchu. Po novém majiteli se proto požaduje, aby část pláže zpřístupnil k veřejnému užívání.

"Jsme jako zkrachovalá domácnost nucená prodat stříbro a zachránit rodinu. Řecko nemá na vybranou," řekl obyvatel Rhodosu, pan Georgas deníku The Telegraph.

Státní úředníci zadluženého Řecka, jehož míra nezaměstnanosti se vyšplhala až na 27 procent, neuvádí k jednotlivým položkám na prodej předpokládanou cenu. Vše prý závisí na nabídce zájemců a také jejich plánech na rozvoj lokality.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy