Zadlužené Řecko privatizuje po internetu. Prodává 90 pláží

jaz
15. 7. 2014 8:27
Už čtyři roky v rámci záchranných opatření prodává Řecko řadu státních objektů, pozemků, a dokonce i celé ostrovy. Zájemci si vše mohou prohlédnout v nabídce na internetu.
Foto: Profimédia.cz

Athény Řecko se v roce 2010, ocitlo na pokraji státního bankrotu a podmínkou pro získání finanční podpory od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky byly škrty a přijetí záchranných opatření.

Jak se předpokládalo, kromě snižování platů a propouštění se krize dotkla i státního majetku. Proto Řecko začalo s privatizací nemovitostí a pozemků, mezi které patří i 90 pláží.

Prostřednictvím řecké privatizační agentury (Hellenic Republic Asset Development Fund) je na internetových stránkách v nabídce například sedm kilometrů dlouhé pobřeží Afandou na ostrově Rhodos nebo pozemky na Korfu, kde má svůj majetek také slavný rod bankéřů Rothschildové. V nabídce jsou i regionální letiště a v privatizačním plánu mají být nemocnice a železnice.

Co se týká pláží, existují obavy, že by se prodej pozemků mohl neblaze dotknout turistického ruchu. Po novém majiteli se proto požaduje, aby část pláže zpřístupnil k veřejnému užívání.

"Jsme jako zkrachovalá domácnost nucená prodat stříbro a zachránit rodinu. Řecko nemá na vybranou," řekl obyvatel Rhodosu, pan Georgas deníku The Telegraph.

Státní úředníci zadluženého Řecka, jehož míra nezaměstnanosti se vyšplhala až na 27 procent, neuvádí k jednotlivým položkám na prodej předpokládanou cenu. Vše prý závisí na nabídce zájemců a také jejich plánech na rozvoj lokality.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy