Obchod v New Yorku zavedl speciální daň pro muže. Je to sexismus naruby, zlobí se lidé

pv
14. 10. 2016 10:38
Vášnivou debatu na sociálních sítích vyvolala drogerie v New Yorku, která zavedla pro muže speciální daň na své výrobky. Pro zvýšení ceny se majitelka obchodu rozhodla na základě studie, která ukazuje, že ženské výrobky jsou v průměru o sedm procent dražší než obdobné věci pro pány. Lidé na sociálních sítích krok společnosti odsoudili s tím, že se jedná o obrácený sexismus.
Výloha lékárny, která se objevila na sociálních sítích.
Výloha lékárny, která se objevila na sociálních sítích. | Foto: Imgur/jaxb6464

Drogerie v New Yorku zavedla speciální mužskou daň. Pánové si v obchodě na Manhattanu připlatí za výrobky sedm procent, zatímco ženy mají nákupy bez daně.

Obchod to prezentoval ve výloze, jejíž fotky vyvolaly ostrou diskusi zejména na sociálních sítích Facebook a Imgur. O zprávě informoval server BBC.

Pro zvýšení cen mužských výrobků se majitelka obchodu rozhodla na základě studie, kterou si nechalo vypracovat newyorské oddělení na ochranu spotřebitelů. Z ní vychází, že průměrná cena dámských výrobků je o sedm procent vyšší než u obdobných pánských. Tento genderový rozdíl v ceně je podle ní vyšší především u oblečení a produktů osobní hygieny.

“Chceme zvýšit povědomí o tom, jaké to je, býti ženou, aby to muži skutečně pochopili,” uvedla majitelka lékárny Jolie Alonyová. Její vyjádření řadu zákazníků pobouřilo a jednání obchodu označili za “obrácený sexismus”.

“Většinou jsem na druhé straně barikády, ale tohle je prostě jednoznačně sexistické,” napsal jeden z rozzuřených diskutujících na sociální síti Imgur. “Tohle je přesně ten důvod, proč je feminismus nové doby neoblíbený. Feminismus je o rovnosti. Tohle není,” uvedl další.

Muži si nestěžují, říká majitelka

Vášnivou debatu se majitelka snažila uklidnit na Facebooku, kde upřesnila, že muži platí normální cenu, která je ženám naopak snížena. Ztrátu, kterou na každém produktu drogerie má, pak majitelka doplácí ze svého.

“Zatím musím říci, že jsou s naší nabídkou ženy velmi spokojeny,” uvedla Jolie Alonyová. “Muži si zatím nestěžovali, jenom se tomu smáli,” dodala.

Téma rozdílných cen na základě pohlaví není problémem jenom ve Spojených státech. Výzkum, který provedl britský deník The Times, například ukazuje, že některé produkty zaměřené na ženy jsou až o 37 procent dražší než obdobné pro muže. Největší rozdíl podle studie je u hraček, oblečení a kosmetických výrobků.

Sexistické reklamy považuje česká společnost často za normální, říká feministka Jana Smiggels Kavková. Tvůrci kampaně tvrdí, že ukázali na to, že žena je v motorkářském světě vnímána jako přívěsek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy