Austin (Texas) - Jaké má robot IQ? Existuje opravdu inteligentní umělá inteligence? Dokáže stroj myslet jako člověk? Po celá desetiletí prověřuje odpověď na tyto otázky tzv. Turingův test. Britský matematik Alan Turing ho vymyslel již v roce 1950, ale od té doby se mnohé změnilo, informuje web livescience.com.
Doba natolik pokročila, že současná verze testu je pro moderní roboty nedostatečná a přestává plnit svou funkci. Specialisté na umělou inteligenci nad tím budou bádat v lednu 2015 v texaském Austinu.
Co je Turingův test
Turingův test má za úkol prověřit, do jaké míry se umělá inteligence chová inteligentně. Test nese jméno podle amerického vědce Alana Turinga, který ho představil v roce 1950. Cílem experimentu je přesvědčit alespoň třetinu porotců, že komunikují s člověkem, nikoliv se strojem.
Nový test bude mít na umělou inteligenci podstatně vyšší nároky, zkoušený stroj bude muset obstát v porozumění textům, obrázkům, ale i videím. Po zhlédnutí filmu, seriálu či dokumentu bude odpovídat na kontextové otázky.
"Cílem je aktualizovat Turingův test pro moderní dobu," říká psycholog Gary Marcus, jeden ze spoluorganizátorů lednového workshopu vědců.
Počítač musí mít selský rozum
Že je Turingův test zastaralý, ukázal tento rok ruský konverzační program ruského IT specialisty Vladimíra Veselova, kdy se počítač vydával za třináctiletého chlapce. K úspěšnému absolvování Turingova testu stačilo umělé inteligenci přesvědčit třetinu porotců, což se také nakonec podařilo.
V nové zkoušce budou muset stroje projít komplexními otázkami prověřujícími selský rozum či logické uvažování. Roboti budou sledovat videa z televize či YouTube a následně interpretovat jejich obsah. Vědci jim mohou po promítnutí dokumentu položit i otázku "Proč Rusko podniklo invazi na Krym?".
Přesné podmínky nového testu umělé inteligence jsou zatím ve fázi příprav, odborná veřejnost přijme jednotné usnesení až během lednového workshopu.