Důchodce z Pelhřimova našel při houbaření raritu, rekordně velký čarodějný kruh

hrz
Aktualizováno 3. 8. 2016 23:16
Pelhřimovský důchodce pan Miroslav našel v lese raritu - obrovský kruh, který tvořilo 869 penízovek. Takto velký "čarodějný kruh" nebyl doposud nikde zaznamenán. Jak potvrdil Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, bude nález zapsán do České knihy rekordů vedle dalších rostlinných anomálií.
Rekordní čarodějný kruh
Rekordní čarodějný kruh | Foto: Agentura Dobrý den

Pan Miroslav je dvaaosmdesátiletý důchodce z Pelhřimova. Při houbaření narazil na nečekanou raritu, tzv. čarodějný kruh, navíc rekordně velký. Jde o jev, kdy některé druhy hub rostou ve větším množství do kruhu.

Komisaři pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit teď  byli v pondělí přizváni k čarodějnému kruhu u Častonína na Pelhřimovsku, který však byl nevídaně pravidelný, navíc s největším dosud známým množstvím hub.Tvořilo ho totiž 869 penízovek splývavých (Gymnopus confluens) a kruh měl průměr 2,04 metrů.

Penízovka splývavá
Penízovka splývavá | Foto: Agentura Dobrý den

"Do České knihy rekordů bude zapsán údaj v kategorii 'Nejvíc hub v tzv. čarodějném kruhu'," říká Miroslav Marek z Agentury Dobrý den.

Dle jeho slov nejde zdaleka o jedinou rostlinnou anomálii, zaregistrovanou Muzeem rekordů a kuriozit.

Patří sem například obří kedluben o váze 12 kilogramů, který vypěstoval zahrádkář Lokti nad Ohří. Společnost mu dělá obří brambora z Útěchoviček na Pelhřimovsku, jejíž hlíza s obvodem 60 cm byla 27 cm dlouhá a vážila 1720 gramů. V knize rekordů je i žena ze Žatce se svým banánovníkem. Z jediného květu jí na něm vyrostlo 300 kusů malých banánů.

 

Právě se děje

před 28 minutami

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy