Důchodce z Pelhřimova našel při houbaření raritu, rekordně velký čarodějný kruh

hrz
Aktualizováno 3. 8. 2016 23:16
Pelhřimovský důchodce pan Miroslav našel v lese raritu - obrovský kruh, který tvořilo 869 penízovek. Takto velký "čarodějný kruh" nebyl doposud nikde zaznamenán. Jak potvrdil Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, bude nález zapsán do České knihy rekordů vedle dalších rostlinných anomálií.
Rekordní čarodějný kruh
Rekordní čarodějný kruh | Foto: Agentura Dobrý den

Pan Miroslav je dvaaosmdesátiletý důchodce z Pelhřimova. Při houbaření narazil na nečekanou raritu, tzv. čarodějný kruh, navíc rekordně velký. Jde o jev, kdy některé druhy hub rostou ve větším množství do kruhu.

Komisaři pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit teď  byli v pondělí přizváni k čarodějnému kruhu u Častonína na Pelhřimovsku, který však byl nevídaně pravidelný, navíc s největším dosud známým množstvím hub.Tvořilo ho totiž 869 penízovek splývavých (Gymnopus confluens) a kruh měl průměr 2,04 metrů.

Penízovka splývavá
Penízovka splývavá | Foto: Agentura Dobrý den

"Do České knihy rekordů bude zapsán údaj v kategorii 'Nejvíc hub v tzv. čarodějném kruhu'," říká Miroslav Marek z Agentury Dobrý den.

Dle jeho slov nejde zdaleka o jedinou rostlinnou anomálii, zaregistrovanou Muzeem rekordů a kuriozit.

Patří sem například obří kedluben o váze 12 kilogramů, který vypěstoval zahrádkář Lokti nad Ohří. Společnost mu dělá obří brambora z Útěchoviček na Pelhřimovsku, jejíž hlíza s obvodem 60 cm byla 27 cm dlouhá a vážila 1720 gramů. V knize rekordů je i žena ze Žatce se svým banánovníkem. Z jediného květu jí na něm vyrostlo 300 kusů malých banánů.

 

Právě se děje

Další zprávy