Muž nasbíral 10 039 čtyřlístků. Je novým českým rekordmanem

ČTK ČTK
16. 7. 2014 11:38
Jaroslav Kosina z Mikulčic bude za svou sbírku zapsán v České knize rekordů společně s Janou Vackovou z Prahy, rekordmankou ve sběru šestilísktů a sedmilístků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pelhřimov - Čtyřlístky přinášejí štěstí, jen když jsou darované, věří Jaroslav Kosina z Mikulčic. Rozdal jich už mnoho a ještě víc jich vylisoval.

Pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit v úterý zapůjčil celou svoji sbírku obsahující 10 039 čtyřlístků. Do České knihy rekordů bude zapsán spolu s další sběratelkou Janou Vackovou z Prahy, která našla nejvíc jetelových šestilístků a sedmilístků.

Dobře se hledají ve stínu, ne na slunci. Tam to ty oči víc zaostří.

Jaroslav Kosina

Oba mají na svém kontě i jeden exemplář devítilístku, řekl novinářům Miroslav Marek z agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Kosina je absolutním českým rekordmanem ve sbírání jetelových čtyř- a vícelístků. "Teď se objevila Jana Vacková, která ho překonala v šesti- a sedmilítcích," upřesnil Marek. V zahraničí už ale byly zaznamenány i větší sbírky.

Čech zatím na světovou elitu nemá

"Existuje sběratel, který má přes 20 tisíc čtyřlístků. To se dá v případě pana Kosiny dohnat za deset let, ale to by toho ten Angličan musel nechat," podotkl Marek s nadsázkou.

Oba čeští sběratelé mají svá místa, kde čtyřlístek najdou vždycky. "Dobře se hledají ve stínu, ne na slunci. Tam to ty oči víc zaostří," prozradil Kosina.

Se skloněnou hlavou chodí po venku od roku 1996, když náhodou na jednom místě v Mikulčicích našel kolem 800 čtyřlístků. "Jsou roky, kdy není možné najít. Letošní sezona byla dobrá," řekl. K překonání hranice 10 tisíc čtyřlístků ho motivoval nález prvního devítilístku na konci letošního dubna. Od té doby sebral a vylisoval na 1300 čtyřlístků a vícelístků.

S jejich doplňováním do sbírky pak strávil řadu nocí. Teď už svého koníčka omezí. "Je to obrovský nápor na oči. Ne sbírat, ale dávat to do stavu, aby to vydrželo," vysvětlil.

Jana Vacková sbírá čtyřlístky při procházkách v Praze. "Člověk je najde spíš u toho chodníčku než v parku," řekla. Za deset let si uložila šest tisíc čtyřlístků a asi tisíc pětilístků. 

 

Právě se děje

Další zprávy