Muž nasbíral 10 039 čtyřlístků. Je novým českým rekordmanem

ČTK ČTK
16. 7. 2014 11:38
Jaroslav Kosina z Mikulčic bude za svou sbírku zapsán v České knize rekordů společně s Janou Vackovou z Prahy, rekordmankou ve sběru šestilísktů a sedmilístků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pelhřimov - Čtyřlístky přinášejí štěstí, jen když jsou darované, věří Jaroslav Kosina z Mikulčic. Rozdal jich už mnoho a ještě víc jich vylisoval.

Pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit v úterý zapůjčil celou svoji sbírku obsahující 10 039 čtyřlístků. Do České knihy rekordů bude zapsán spolu s další sběratelkou Janou Vackovou z Prahy, která našla nejvíc jetelových šestilístků a sedmilístků.

Dobře se hledají ve stínu, ne na slunci. Tam to ty oči víc zaostří.

Jaroslav Kosina

Oba mají na svém kontě i jeden exemplář devítilístku, řekl novinářům Miroslav Marek z agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Kosina je absolutním českým rekordmanem ve sbírání jetelových čtyř- a vícelístků. "Teď se objevila Jana Vacková, která ho překonala v šesti- a sedmilítcích," upřesnil Marek. V zahraničí už ale byly zaznamenány i větší sbírky.

Čech zatím na světovou elitu nemá

"Existuje sběratel, který má přes 20 tisíc čtyřlístků. To se dá v případě pana Kosiny dohnat za deset let, ale to by toho ten Angličan musel nechat," podotkl Marek s nadsázkou.

Oba čeští sběratelé mají svá místa, kde čtyřlístek najdou vždycky. "Dobře se hledají ve stínu, ne na slunci. Tam to ty oči víc zaostří," prozradil Kosina.

Se skloněnou hlavou chodí po venku od roku 1996, když náhodou na jednom místě v Mikulčicích našel kolem 800 čtyřlístků. "Jsou roky, kdy není možné najít. Letošní sezona byla dobrá," řekl. K překonání hranice 10 tisíc čtyřlístků ho motivoval nález prvního devítilístku na konci letošního dubna. Od té doby sebral a vylisoval na 1300 čtyřlístků a vícelístků.

S jejich doplňováním do sbírky pak strávil řadu nocí. Teď už svého koníčka omezí. "Je to obrovský nápor na oči. Ne sbírat, ale dávat to do stavu, aby to vydrželo," vysvětlil.

Jana Vacková sbírá čtyřlístky při procházkách v Praze. "Člověk je najde spíš u toho chodníčku než v parku," řekla. Za deset let si uložila šest tisíc čtyřlístků a asi tisíc pětilístků. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 27 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy