Čtrnáctiletý Jihokorejec vydělává jedením 40 tisíc za večer

David Kořínek
21. 8. 2015 8:00
Zdroj foto: Patoo Zdroj foto: Patoo
Už několik let se v Jižní Koreji rozmáhá fenomén Meok Bang, tedy jedení v přímém přenosu. Nejúspěšnější jedlíci si tím pohodlně vydělávají na živobytí a stávají se celebritami.
Jedlík Patoo, který se k večeři převlékl za dívku. | Video: YouTube

Soul – Kim Sung-jin je jednou z nejmladších celebrit jihokorejského fenoménu Meok Bang, tedy točení se při jídle a jeho následném vysílání na internetu. Při večeři se Kim nahrává takřka každý den. Při jednotlivých epizodách ho sledují i tisíce lidí.

Na velice oblíbeném jihokorejském streamovacím portálu Afreeca TV mladík vystupuje pod přezdívkou Patoo a patří mezi nejpopulárnější tvůrce takovýchto videí v zemi.

Princip Meok Bang spočívá v tom, že si někdo uvaří nebo objedná jídlo, posadí se s ním před počítač s webkamerou a po dobu jídla se nechává sledovat diváky. Ti mu na oplátku mohou přispět zasláním virtuálního balónku v hodnotě 100 wonů, což jsou zhruba dvě koruny.

Během nejúspěšnějšího dílu si Patoo jednou večeří vydělal přes dva miliony wonů, tedy více než 40 tisíc korun. Kim své vysílání ozvláštňuje různými výzvami. Velký úspěch sklidil například s dílem, ve kterém večeřel převlečený za dívku.

Boj se samotou

Více než čtvrtinu domácností v Jižní Koreji tvoří pouze jedna osoba. Týká se to hlavně mladých lidí. Meok Bang je pro ně tak způsobem, jak se najíst ve společnosti.

Shoogi s nahráváním při jídle začala relativně nedávno, velice rychle si ale získala spousty fanoušků. | Video: YouTube

Fenoménu však propadá i stále více lidí, kteří nežijí sami. Příkladem je i Patoo, který vyrůstá v domácnosti se svými prarodiči. Ti podle něj ale večeří tak brzy, že mu často před spaním stihne vyhladovět.

Začal tak večeřet později. Nelíbilo se mu ale, že musí jíst sám. Proto s Meok Bang před více než dvěma lety začal. Aktuálně na Afreeca TV funguje několik stovek podobných pořadů.

Boj o fanoušky

Mezi nejúspěšnější autory často patří mladé a hezké dívky, případně pak lidé, kteří ve videích zachycují ohromné množství jídla.

Dívka s přezdívkou The Diva je nejslavnější osobou věnující se Meok Bang. | Video:

Velmi oblíbená je pak kombinace obojího, třeba jako v případě blogerky s přezdívkou Shoogi, která je schopná spořádat před kamerou porci, která by hravě stačila minimálně dvěma lidem.

Třetí skupinu úspěšných blogerů tvoří lidé jako Patoo, kteří své pořady nějak ozvláštňují. Pravděpodobně nejúspěšnější autorkou Meok Bang byla dívka s přezdívkou The Diva, která se jídlem před kamerou regulérně živila.

Průměrně v přepočtu vydělávala přes 200 000 korun měsíčně. Svůj profil ale v půli loňského roku zrušila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy