Čtrnáctiletý Jihokorejec vydělává jedením 40 tisíc za večer

David Kořínek
21. 8. 2015 8:00
Už několik let se v Jižní Koreji rozmáhá fenomén Meok Bang, tedy jedení v přímém přenosu. Nejúspěšnější jedlíci si tím pohodlně vydělávají na živobytí a stávají se celebritami.
Jedlík Patoo, který se k večeři převlékl za dívku. | Video: YouTube

Soul – Kim Sung-jin je jednou z nejmladších celebrit jihokorejského fenoménu Meok Bang, tedy točení se při jídle a jeho následném vysílání na internetu. Při večeři se Kim nahrává takřka každý den. Při jednotlivých epizodách ho sledují i tisíce lidí.

Na velice oblíbeném jihokorejském streamovacím portálu Afreeca TV mladík vystupuje pod přezdívkou Patoo a patří mezi nejpopulárnější tvůrce takovýchto videí v zemi.

Princip Meok Bang spočívá v tom, že si někdo uvaří nebo objedná jídlo, posadí se s ním před počítač s webkamerou a po dobu jídla se nechává sledovat diváky. Ti mu na oplátku mohou přispět zasláním virtuálního balónku v hodnotě 100 wonů, což jsou zhruba dvě koruny.

Během nejúspěšnějšího dílu si Patoo jednou večeří vydělal přes dva miliony wonů, tedy více než 40 tisíc korun. Kim své vysílání ozvláštňuje různými výzvami. Velký úspěch sklidil například s dílem, ve kterém večeřel převlečený za dívku.

Boj se samotou

Více než čtvrtinu domácností v Jižní Koreji tvoří pouze jedna osoba. Týká se to hlavně mladých lidí. Meok Bang je pro ně tak způsobem, jak se najíst ve společnosti.

Shoogi s nahráváním při jídle začala relativně nedávno, velice rychle si ale získala spousty fanoušků. | Video: YouTube

Fenoménu však propadá i stále více lidí, kteří nežijí sami. Příkladem je i Patoo, který vyrůstá v domácnosti se svými prarodiči. Ti podle něj ale večeří tak brzy, že mu často před spaním stihne vyhladovět.

Začal tak večeřet později. Nelíbilo se mu ale, že musí jíst sám. Proto s Meok Bang před více než dvěma lety začal. Aktuálně na Afreeca TV funguje několik stovek podobných pořadů.

Boj o fanoušky

Mezi nejúspěšnější autory často patří mladé a hezké dívky, případně pak lidé, kteří ve videích zachycují ohromné množství jídla.

Dívka s přezdívkou The Diva je nejslavnější osobou věnující se Meok Bang. | Video:

Velmi oblíbená je pak kombinace obojího, třeba jako v případě blogerky s přezdívkou Shoogi, která je schopná spořádat před kamerou porci, která by hravě stačila minimálně dvěma lidem.

Třetí skupinu úspěšných blogerů tvoří lidé jako Patoo, kteří své pořady nějak ozvláštňují. Pravděpodobně nejúspěšnější autorkou Meok Bang byla dívka s přezdívkou The Diva, která se jídlem před kamerou regulérně živila.

Průměrně v přepočtu vydělávala přes 200 000 korun měsíčně. Svůj profil ale v půli loňského roku zrušila.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy