Mladíkovi stále rostla prsa, mohly za to hormony v kuřecím

David Kohout
19. 7. 2015 14:36
Šestadvacetiletému Číňanovi se začala zvětšovat hruď. Lékaři zjistili, že je to kvůli růstovým hormonům v drůbežím mase.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Zvyšující se životní úroveň v rozvojových státech s sebou přináší i rostoucí poptávku po kuřecím mase. Někteří provozovatelé drůbežích farem proto zvířatům do krmiva přimíchávají kromě zrní i růstové hormony.

Nepříjemnou zkušenost s růstovými hormony má šestadvacetiletý Číňan, který se rozhodl vyhledat lékařskou pomoc poté, co se mu neustále zvětšovala prsa. Lékař mu následně oznámil, že jsou na vině právě růstové hormony. O případu informoval britský deník Mirror.

Podle odborníků z Cornellské univerzity se hormony přimíchávají kuřatům do jídla hlavně kvůli tomu, aby se co nejvíce zkrátila doba růstu drůbeže.

U dojnic se zase růstové hormony používají k vyšší produkci mléka. To ve finále vede ke snížení nákladů a k větším ziskům.

Že by konzumace růstových hormonů vedla automaticky například ke vzniku rakoviny prsu u žen, se zatím neprokázalo. To samé platí i o pití mléka z dojnic, kterým chovatelé podali růstové hormony.

Vědci z Cornellské univerzity však dodávají, že je příliš brzy na definitivní závěry.

V Česku takovou praxi znemožňují evropské zákony. V celé Evropské unii je prodej masa, masných výrobků a mléka ze zvířat krmených růstovým hormonem zakázáno.

Zakázaný je také dovoz těchto výrobků do jakékoliv země EU. To v minulosti kritizovaly zejména USA a Kanada.

Růstové hormony se hojně používají například v Číně. Tamní trh je pod velkým tlakem, protože stále bohatší střední třída konzumuje daleko více smaženého kuřecího masa.

Šestadvacetiletému mladíkovi, kterému po hormonech rostla prsa, doktor doporučil jíst místo smažených kuřecích křidélek více ovoce a zeleniny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy