Mladíkovi stále rostla prsa, mohly za to hormony v kuřecím

David Kohout
19. 7. 2015 14:36
Šestadvacetiletému Číňanovi se začala zvětšovat hruď. Lékaři zjistili, že je to kvůli růstovým hormonům v drůbežím mase.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Zvyšující se životní úroveň v rozvojových státech s sebou přináší i rostoucí poptávku po kuřecím mase. Někteří provozovatelé drůbežích farem proto zvířatům do krmiva přimíchávají kromě zrní i růstové hormony.

Nepříjemnou zkušenost s růstovými hormony má šestadvacetiletý Číňan, který se rozhodl vyhledat lékařskou pomoc poté, co se mu neustále zvětšovala prsa. Lékař mu následně oznámil, že jsou na vině právě růstové hormony. O případu informoval britský deník Mirror.

Podle odborníků z Cornellské univerzity se hormony přimíchávají kuřatům do jídla hlavně kvůli tomu, aby se co nejvíce zkrátila doba růstu drůbeže.

U dojnic se zase růstové hormony používají k vyšší produkci mléka. To ve finále vede ke snížení nákladů a k větším ziskům.

Že by konzumace růstových hormonů vedla automaticky například ke vzniku rakoviny prsu u žen, se zatím neprokázalo. To samé platí i o pití mléka z dojnic, kterým chovatelé podali růstové hormony.

Vědci z Cornellské univerzity však dodávají, že je příliš brzy na definitivní závěry.

V Česku takovou praxi znemožňují evropské zákony. V celé Evropské unii je prodej masa, masných výrobků a mléka ze zvířat krmených růstovým hormonem zakázáno.

Zakázaný je také dovoz těchto výrobků do jakékoliv země EU. To v minulosti kritizovaly zejména USA a Kanada.

Růstové hormony se hojně používají například v Číně. Tamní trh je pod velkým tlakem, protože stále bohatší střední třída konzumuje daleko více smaženého kuřecího masa.

Šestadvacetiletému mladíkovi, kterému po hormonech rostla prsa, doktor doporučil jíst místo smažených kuřecích křidélek více ovoce a zeleniny.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy