Mladíkovi stále rostla prsa, mohly za to hormony v kuřecím

David Kohout
19. 7. 2015 14:36
Šestadvacetiletému Číňanovi se začala zvětšovat hruď. Lékaři zjistili, že je to kvůli růstovým hormonům v drůbežím mase.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Peking - Zvyšující se životní úroveň v rozvojových státech s sebou přináší i rostoucí poptávku po kuřecím mase. Někteří provozovatelé drůbežích farem proto zvířatům do krmiva přimíchávají kromě zrní i růstové hormony.

Nepříjemnou zkušenost s růstovými hormony má šestadvacetiletý Číňan, který se rozhodl vyhledat lékařskou pomoc poté, co se mu neustále zvětšovala prsa. Lékař mu následně oznámil, že jsou na vině právě růstové hormony. O případu informoval britský deník Mirror.

Podle odborníků z Cornellské univerzity se hormony přimíchávají kuřatům do jídla hlavně kvůli tomu, aby se co nejvíce zkrátila doba růstu drůbeže.

U dojnic se zase růstové hormony používají k vyšší produkci mléka. To ve finále vede ke snížení nákladů a k větším ziskům.

Že by konzumace růstových hormonů vedla automaticky například ke vzniku rakoviny prsu u žen, se zatím neprokázalo. To samé platí i o pití mléka z dojnic, kterým chovatelé podali růstové hormony.

Vědci z Cornellské univerzity však dodávají, že je příliš brzy na definitivní závěry.

V Česku takovou praxi znemožňují evropské zákony. V celé Evropské unii je prodej masa, masných výrobků a mléka ze zvířat krmených růstovým hormonem zakázáno.

Zakázaný je také dovoz těchto výrobků do jakékoliv země EU. To v minulosti kritizovaly zejména USA a Kanada.

Růstové hormony se hojně používají například v Číně. Tamní trh je pod velkým tlakem, protože stále bohatší střední třída konzumuje daleko více smaženého kuřecího masa.

Šestadvacetiletému mladíkovi, kterému po hormonech rostla prsa, doktor doporučil jíst místo smažených kuřecích křidélek více ovoce a zeleniny.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy