Rodiče ho nesnášeli. “Otravný” hit zná každý a k propagandě ho využili i Ukrajinci

Michaela Lišková Michaela Lišková
24. 9. 2023 8:00
Sedmé nejsledovanější video na platformě YouTube a čtyři miliardy zhlédnutí – celosvětový, a trochu otravný, hit Axel F od Crazy Froga z roku 2005 ve veřejném prostoru stále rezonuje. Vysmátý žabák musel být tehdy zcenzurován – jeho viditelné genitálie pohoršily několik lidí. Chytlavý hudební remix se objevil i tam, kde by ho nikdo nečekal – ve válce na Ukrajině. Podívejte se na nový díl Zpátečky.
Crazy Frog pohoršil rodiče a musel být cenzurován. Dnes hit použili i Ukrajinci ve válečném videu | Video: Aktuálně.cz

Kultovní hit v roce 2005 zremixovala německá skupina hudebních producentů. Původně šlo ale o dvě samostatné nahrávky. Instrumentální znělka, která se v písni stále opakuje, původně pochází z komedie Policajt v Beverly Hills. Pro film ji roku 1984 vytvořil hudebník Harold Faltermeyer.

Druhá část remixu - zvuk motorky, který ve videoklipu vydává žabák, se poprvé objevil ve Švédsku. V roce 1997 ho ze srandy nahrál sedmnáctiletý student Daniel Malmedahl, který se snažil napodobit moped svého kamaráda.

Nahrávka se ale více rozšířila až v roce 2003, kdy ji jiný Švéd Erik Wernquist použil ke své CGI postavičce žabáka. Na internet krátký klip nahrál pod názvem "The Annoying Thing" (Otravná věc). Později video odkoupila společnost Jamster zabývající se vyzváněcími tóny do mobilů. Začala nahrávku na svém webu nabízet a postupně se otravný zvuk stal jedním z těch nejprodávanějších.

Nejvíce pak prorazil právě zremixovaný hit Axel F z roku 2005, který je podle statistik z letošního roku sedmým nejsledovanějším videem na platformě YouTube. Video s šíleným modrým žabákem má dokonce přes čtyři miliardy zhlédnutí.

Žabák to ale v době své slávy neměl jednoduché. Řada rodičů si stěžovala na jeho viditelné genitálie a v USA byl kvůli tomu klip dokonce ze začátku zakázaný, než došlo k jeho úpravě. Producenti pod názvem Crazy Frog i po téměř 20 letech po vypuštění svého hitu stále vytvářejí novou hudbu. V roce 2021 se do videoklipů s animovanou postavičkou vrátily i žabákovy genitálie.

"V tomhle novém videu bude Crazy Frog tak, jak byl původně vytvořen - s penisem. Budeme muset udělat ale i cenzurovanou verzi pro americká média, která by žabáka s penisem neukázala," uvedl před dvěma lety německý producent Wolgang Boss s tím, že už v roce 2005 při vypuštění hitu Axel F v USA tvrdili, že jde o pornografii.

Kultovní remix je stále slyšet v rádiích po celém světě, stejně jako v nejrůznějších video coverech. Na konci loňského dubna se ale tento hudební podklad objevil ve videu, kde by ho nejspíš nikdo nečekal. Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil tehdy zveřejnil na svém oficiálním Facebooku trochu bizarní video.

Nahrávka ukazovala ruské tanky pod dělostřeleckou palbou. Do toho všeho začala hrát právě hudba od šíleného žabáka. K videu, na němž je vidět, jak ukrajinské jednotky bojují proti nepříteli, generální štáb napsal popisek "Okupanti nadále umírají ve slavné a bezcílné válce".

Haló, tady Medúza. Krajča i Juchelku lidé milovali, dnes to mají oba trochu těžší

Nejoblíbenější moderátorskou dvojicí hudebního pořadu Medúza byli Aleš Juchelka a Richard Krajčo | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy