Čína zakázala medvídka Pú. Cenzorům vadil obrázek, který ho přirovnával k prezidentu Ťin-pchingovi

mdan
18. 7. 2017 13:24
Úředníkům se nelíbí přirovnání prezidenta a generálního tajemníka Komunistické strany Číny ke kreslenému hrdinovi medvídkovi Pú. Z čínských sociálních sítí tak zmizely všechny komentáře a obrázky, které by ho mohly připomínat.
Medvídek Pú, ilustrační foto.
Medvídek Pú, ilustrační foto. | Foto: Walt Disney Productions

Na čínských sociálních sítích byl zablokován obsah zobrazující medvídka Pú a jeho přátele.

Přesné důvody čínské úřady nesdělily, ale podle zahraničních médií za to může přirovnání medvídka k čínskému prezidentovi a generálnímu tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pchingovi, jak napsal britský deník The Telegraph.

Podle deníku nebylo v pondělí na platformě Weibo, která je podobná celosvětovému Twitteru, možné vyhledat žádný související komentář k medvídkovi Pú, protože takovýto obsah byl označen za nelegální.

Obama jako Tygr

Všechny obrázky související s kreslenou postavičkou byly taky vyňaty z chatovací platformy WeChat.

Srovnání čínského prezidenta a medvídka Pú se datuje do roku 2013. Na čínských sociálních sítích se tehdy objevila koláž fotky Ťin-pchinga s americkým prezidentem Obamou a obrázek medvídka Pú s jeho kamarádem Tygrem.

O rok později se objevila koláž fotografie čínského prezidenta potřásajícího si rukou s japonským premiérem Šinzóem Abem a obrázku medvídka Pú držícího kopýtko svého přítele, zasmušilého oslíka Ijáčka.

A před dvěma lety politický analytický portál Global Risk Insights uvedl, že koláž fotografie čínského prezidenta stojícího uvnitř auta s otevřenou střechou a obrázku hracího autíčka medvídka Pú byla nejcenzurovanější fotografií roku v Číně.

Co provokativního ten roztomilý medvídek udělal?

Nezávislý vědecký pracovník a bývalý profesor na pekingské univerzitě zahraničních studií Qiao Mu uvedl, že blokování obsahu není překvapivé vzhledem k citlivosti vládnoucí strany na vyobrazení prezidenta.

"Je velmi nejisté, co je a není povoleno, protože úředníci nikdy nevydávají prohlášení, které by přesně popisovalo, co bude cenzurováno," dodal Mu a poznamenal, že mnoho fotografií medvídka Pú se internetem stejně dále šíří.

"Co provokativního vlastně udělal ten rozkošný, med milující medvídek?" ptali se někteří uživatelé Weibo.

 

Právě se děje

před 54 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy