Čína zakázala medvídka Pú. Cenzorům vadil obrázek, který ho přirovnával k prezidentu Ťin-pchingovi

mdan
18. 7. 2017 13:24
Úředníkům se nelíbí přirovnání prezidenta a generálního tajemníka Komunistické strany Číny ke kreslenému hrdinovi medvídkovi Pú. Z čínských sociálních sítí tak zmizely všechny komentáře a obrázky, které by ho mohly připomínat.
Medvídek Pú, ilustrační foto.
Medvídek Pú, ilustrační foto. | Foto: Walt Disney Productions

Na čínských sociálních sítích byl zablokován obsah zobrazující medvídka Pú a jeho přátele.

Přesné důvody čínské úřady nesdělily, ale podle zahraničních médií za to může přirovnání medvídka k čínskému prezidentovi a generálnímu tajemníkovi Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pchingovi, jak napsal britský deník The Telegraph.

Podle deníku nebylo v pondělí na platformě Weibo, která je podobná celosvětovému Twitteru, možné vyhledat žádný související komentář k medvídkovi Pú, protože takovýto obsah byl označen za nelegální.

Obama jako Tygr

Všechny obrázky související s kreslenou postavičkou byly taky vyňaty z chatovací platformy WeChat.

Srovnání čínského prezidenta a medvídka Pú se datuje do roku 2013. Na čínských sociálních sítích se tehdy objevila koláž fotky Ťin-pchinga s americkým prezidentem Obamou a obrázek medvídka Pú s jeho kamarádem Tygrem.

O rok později se objevila koláž fotografie čínského prezidenta potřásajícího si rukou s japonským premiérem Šinzóem Abem a obrázku medvídka Pú držícího kopýtko svého přítele, zasmušilého oslíka Ijáčka.

A před dvěma lety politický analytický portál Global Risk Insights uvedl, že koláž fotografie čínského prezidenta stojícího uvnitř auta s otevřenou střechou a obrázku hracího autíčka medvídka Pú byla nejcenzurovanější fotografií roku v Číně.

Co provokativního ten roztomilý medvídek udělal?

Nezávislý vědecký pracovník a bývalý profesor na pekingské univerzitě zahraničních studií Qiao Mu uvedl, že blokování obsahu není překvapivé vzhledem k citlivosti vládnoucí strany na vyobrazení prezidenta.

"Je velmi nejisté, co je a není povoleno, protože úředníci nikdy nevydávají prohlášení, které by přesně popisovalo, co bude cenzurováno," dodal Mu a poznamenal, že mnoho fotografií medvídka Pú se internetem stejně dále šíří.

"Co provokativního vlastně udělal ten rozkošný, med milující medvídek?" ptali se někteří uživatelé Weibo.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy