Prasátko Peppa ani Medvídek Pú nepodporují komunistickou ideologii, Čína je zřejmě zakáže

Magazín Magazín
14. 3. 2017 9:00
Podle představitelů čínské komunistické strany ztělesňují Medvídek Pú, Prasátko Peppa a další západní dětští hrdinové škodlivý ideologický vliv na čínskou společnost. Komunistická strana Číny pokračuje ve své rozsáhlé kampani proti údajně nepřátelským západním idejím a chce dramaticky zredukovat počet vydávaných západních titulů.
Nevyznává postavička komunistické myšlenky?  V Číně možná brzy skončí.
Nevyznává postavička komunistické myšlenky? V Číně možná brzy skončí. | Foto: Walt Disney Pictures, Entertainment One, koláž Aktuálně.cz

Vydavatelé dětských knih v Číně jsou úspěšní. Komunistickým činitelům se však roztahování Medvídka Pú, Prasátka Peppy a dalších dětských západních hrdinů nelíbí. Údajně se podílejí na škodlivých ideologických vlivech na čínskou společnost. Počet dětských zahraničních titulů tak zřejmě brzy klesne, informoval britský server The Guardian.

S celkem 220 miliónovou populací pod 14 let a rychle rostoucí střední třídou má Čína ohromný tržní potenciál v oblasti obrázkových dětských knih. Jenom vloni jich zde bylo vydáno více než 40 tisíc.

Zahraniční pohádky jsou však trnem v oku Pekingu, komunistická strana totiž pokračuje ve své rozsáhlé kampani proti údajně nepřátelským západním idejím.

Podle hongkongského deníku South China Morning Post obdrželi čínští vydavatelé rozkaz, že počet zahraničních obrázkových knížek v zemi musí být zredukován.

Již nyní mají pohádky z Jižní Koreje a Japonska téměř nulovou šanci na vydání v Číně. A jak uvedl jeden z vydavatelů, dodávání knížek z ostatních zemí bude do budoucna "velmi limitováno".

Jiný zdroj, editor ve státním vydavatelství, hongkongským novinám řekl, že představitelé komunistické strany si stěžují na to, že zahraniční pohádky "způsobují neúnosný příliv západní ideologie". "Vláda záměrně rozhodla omezit dovoz knih a chránit tak čínské autory," dodal zdroj.

Čínský gigant v oblasti e-commerce Alibaba v pátek oznámil, že zakáže prodej všech zahraničních publikací na Taobao - jedné z nejpopulárnějších online nákupních stránek, aby "vytvořila bezpečné a spolehlivé online nákupní prostředí, které posílí důvěru a spokojenost spotřebitelů."

Čína se již několik let snaží odvrátit vliv zahraničních kultur. Od roku 2012 s nástupem Si Ťin-pchinga na prezidentský post snahy ještě zesílily. Si Ťin-pching slíbil v zemi prosadit program s názvem Čínský sen a prohlásil, že čínské univerzity se musí stát pevností komunistické strany.

Ministr školství Jüan Kuej-žen k tomu řekl, že do srdcí a myslí čínských kampusů se snaží proniknout "nepřátelské síly".

Vnitrozemští čínští vydavatelé deníku South China Morning Post řekli, že zákaz vydávání zahraničních knih byl zatím sdělen pouze ústně a "jeho cílem je přizpůsobit myšlení lidí dogmatu komunistické strany". Nařízení však okamžitě vyvolalo pochyby o tom, zda Peking bude schopen zákaz dětských zahraničních knih prosadit.

"Nedovedu si představit, že by toto omezení bylo možné. Realizace je obtížná a pro lidi nebo zemi nemá žádnou hodnotu," řekl čínský editor Financial Times.

Podle čínské stránky Amazonu v žebříčku bestsellerů v současné době figuruje celkem šest zahraničních titulů. Mezi ně patří mimo jiné Harry Potter či obrázková kniha Sama McBratneyho s názvem Hádej, jak moc tě miluji.

Kniha vyjde v podobě scénáře, jde o speciální vydání, říká překladatel nového dílu Harryho Pottera Petr Eliáš a dodává, že překlad trval týden. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 42 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy