Aj Wej-wejovo dílo vyrobené z bicyklů má přilákat návštěvníky do Paláce Kinských

Kultura Kultura
13. 6. 2017 18:00
Národní galerie plánuje příští rok natrvalo umístit do dvora Paláce Kinských instalaci Bicycle Chandelier od čínského umělce Aj Wej-weje. Dílo má podle ředitele galerie Jiřího Fajta připoutat větší pozornost návštěvníků k paláci, který patří v rámci galerie mezi nejméně navštěvované. "Nakupená kola lze číst jako jeden ze znaků čínské společnosti, tento jízdní prostředek je však současně ironickým komentářem stále silných restriktivních omezení svobodného pohybu v čínské společnosti," říká Fajt. S Aj Wej-wejem se české publikum seznámilo loni, kdy se před Veletržním palácem objevil cyklus bronzových plastik Zvěrokruh. Letos je v galerii vystavený objekt Zákon cesty, reflektující migraci.
Aj Wej-wejova kola, která byla k vidění na předloňské výstavě v Londýně
Aj Wej-wejova kola, která byla k vidění na předloňské výstavě v Londýně | Foto: Royal Academy of Arts
 

Právě se děje

před 34 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy