Chytré telefony dělají z lidí asociály, varuje nová studie

ČTK ČTK
6. 5. 2014 7:00
Lidé si už nedokáží představit život bez chytrého telefonu. Průměrný uživatel ho zkontroluje i stopadesátkrát denně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York/Praha - Lidé jsou čím dál tím závislejší na mobilních telefonech. Podle nedávné analýzy, kterou citoval list The Washington Post, průměrný uživatel mobilu zkontroluje svůj telefon stopadesátkrát denně.

"Mobilní závislák" je definován jako někdo, kdo spustí aplikace telefonu více než šedesátkrát denně, což je desetkrát víc než průměrný uživatel chytrého telefonu.

Počet lidí závislých na mobilních telefonech rychle stoupá, a to je pro mnohé důvodem k obavám. Podle listu Psychology Today "mnoho lidí trpí úzkostí, pokud svůj mobil ztratí z dosahu byť jen na pár minut".

Strach z odloučení - nomofobie?!

Chytré telefony se pro nás staly tak důležité, že psychologové přišli s označením pro strach z odloučení od nich - nomofobie. List Psychology Today citoval celou řadu příznaků: Jste nervózní, kdykoli telefon nemáte u sebe. Neustále ho kontrolujete, jestli vám nepřišla nová zpráva a cítíte nutkání okamžitě reagovat. Jste na půl cesty do obchodu, uvědomíte si, že nemáte telefon a vrátíte se pro něj. Někteří lidé také trpí "fantomovou vibrací" - to je stav, kdy mají pocit, že jejich telefon v tichém režimu vibruje, ale přitom to není pravda.

A každý z nás už se nejspíš setkal s člověkem, který sedí přímo naproti nám, ale je tak ponořený do prohlížení Facebooku nebo posílání textovek kamarádům, že neslyší jediné slovo z toho, co mu říkáme.

S pomocí chytrých telefonů se tak dál izolujeme ve vakuu kybernetického prostoru a častěji komunikujeme s přáteli elektronicky než osobně.

 

Právě se děje

Další zprávy