Američtí vědci vyvíjeli 15 let chytrý záchod. Pozná nemoc i člověka podle konečníku

Magazín Magazín
10. 4. 2020 20:27
Lékaři a vývojáři z americké Stanfordovy univerzity vymysleli záchod, který pomocí zabudované technologie dokáže vyhodnotit vzorek moči a stolice. Toaletu vyvíjeli 15 let a poslední roky si lámali hlavu hlavně nad tím, jak systém rozpozná, komu přesně vzorky patří. Výsledkem je chytrý záchod, který dokáže sejmout otisky prstů a odlišit podobu konečníku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Technologie funguje na podobném principu jako kamery, které dokážou rozpoznat tvář člověka. Namísto obličeje ale snímač vyfotí konečník a přiřadí ho k otiskům prstů, jež sejme další technologie zabudovaná ve splachování. Výsledkem je trochu bizarní identikit, který ale podle vědců může pomoct k rozpoznání zárodku vážného onemocnění.

Toaleta patří do kategorie technologií, které monitorují zdravotní stav v delším časovém období, podobně jako hodinky. "Nevýhoda náramku či hodinek je ta, že si je člověk může kdykoli sundat anebo je někde zapomenout. Záchod je věc denní potřeby, kterou musíme vykonávat všichni a pravidelně," říká inženýr Sanjir Gambhir, vedoucí laboratoře, která technologii vyvinula.

Podle inženýra toaleta odešle výsledky do systému, kde jsou následně vyhodnoceny. Závažné onemocnění aplikace rozpozná tak, že je ve stolici či moči nepatrné množství krve, anebo podle jejich struktury a barvy.

Svého majitele pak může včas upozornit na závažné nemoci, jako je rakovina tlustého střeva, selhání ledvin, ale i méně závažné záněty močových cest.

Právě rakovina tlustého střeva a konečníku se v Česku vyskytuje mimořádně často. Podle Českého zdravotnického ústavu má zhoubný nádor asi osm tisíc lidí ročně. Po kožních nádorech je kolorektální karcinom nejčastějším typem rakoviny u mužů i u žen.

Svému tělu nevěnujeme dostatečnou pozornost, říká Vacková:

Věřím, že my, studenti medicíny a mladí lékaři dokážeme nejen léčit, ale i vést své pacienty k prevenci, říká medička Kateřina Vacková. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy