Američtí vědci vyvíjeli 15 let chytrý záchod. Pozná nemoc i člověka podle konečníku

Magazín Magazín
10. 4. 2020 20:27
Lékaři a vývojáři z americké Stanfordovy univerzity vymysleli záchod, který pomocí zabudované technologie dokáže vyhodnotit vzorek moči a stolice. Toaletu vyvíjeli 15 let a poslední roky si lámali hlavu hlavně nad tím, jak systém rozpozná, komu přesně vzorky patří. Výsledkem je chytrý záchod, který dokáže sejmout otisky prstů a odlišit podobu konečníku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Technologie funguje na podobném principu jako kamery, které dokážou rozpoznat tvář člověka. Namísto obličeje ale snímač vyfotí konečník a přiřadí ho k otiskům prstů, jež sejme další technologie zabudovaná ve splachování. Výsledkem je trochu bizarní identikit, který ale podle vědců může pomoct k rozpoznání zárodku vážného onemocnění.

Toaleta patří do kategorie technologií, které monitorují zdravotní stav v delším časovém období, podobně jako hodinky. "Nevýhoda náramku či hodinek je ta, že si je člověk může kdykoli sundat anebo je někde zapomenout. Záchod je věc denní potřeby, kterou musíme vykonávat všichni a pravidelně," říká inženýr Sanjir Gambhir, vedoucí laboratoře, která technologii vyvinula.

Podle inženýra toaleta odešle výsledky do systému, kde jsou následně vyhodnoceny. Závažné onemocnění aplikace rozpozná tak, že je ve stolici či moči nepatrné množství krve, anebo podle jejich struktury a barvy.

Svého majitele pak může včas upozornit na závažné nemoci, jako je rakovina tlustého střeva, selhání ledvin, ale i méně závažné záněty močových cest.

Právě rakovina tlustého střeva a konečníku se v Česku vyskytuje mimořádně často. Podle Českého zdravotnického ústavu má zhoubný nádor asi osm tisíc lidí ročně. Po kožních nádorech je kolorektální karcinom nejčastějším typem rakoviny u mužů i u žen.

Svému tělu nevěnujeme dostatečnou pozornost, říká Vacková:

Věřím, že my, studenti medicíny a mladí lékaři dokážeme nejen léčit, ale i vést své pacienty k prevenci, říká medička Kateřina Vacková. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy