Technologie funguje na podobném principu jako kamery, které dokážou rozpoznat tvář člověka. Namísto obličeje ale snímač vyfotí konečník a přiřadí ho k otiskům prstů, jež sejme další technologie zabudovaná ve splachování. Výsledkem je trochu bizarní identikit, který ale podle vědců může pomoct k rozpoznání zárodku vážného onemocnění.
Toaleta patří do kategorie technologií, které monitorují zdravotní stav v delším časovém období, podobně jako hodinky. "Nevýhoda náramku či hodinek je ta, že si je člověk může kdykoli sundat anebo je někde zapomenout. Záchod je věc denní potřeby, kterou musíme vykonávat všichni a pravidelně," říká inženýr Sanjir Gambhir, vedoucí laboratoře, která technologii vyvinula.
Podle inženýra toaleta odešle výsledky do systému, kde jsou následně vyhodnoceny. Závažné onemocnění aplikace rozpozná tak, že je ve stolici či moči nepatrné množství krve, anebo podle jejich struktury a barvy.
Svého majitele pak může včas upozornit na závažné nemoci, jako je rakovina tlustého střeva, selhání ledvin, ale i méně závažné záněty močových cest.
Právě rakovina tlustého střeva a konečníku se v Česku vyskytuje mimořádně často. Podle Českého zdravotnického ústavu má zhoubný nádor asi osm tisíc lidí ročně. Po kožních nádorech je kolorektální karcinom nejčastějším typem rakoviny u mužů i u žen.