reklama
 
 

Pastafariáni v politice. Muž složil slib s cedníkem na hlavě

8. 1. 2014 5:00
Američanovi Christopheru Schaefferovi se povedlo dostat do městské rady v New Yorku. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by neskládal slib s cedníkem na hlavě. Patří totiž mez pastafariány.

Pastafariánskou církev založil v roce 2005 americký fyzik Bobby Henderson jako reakci na snahu prosadit v amerických školách vyučování kreacionismu, tedy teorie o stvoření světa. Tvrdil, že takto nábožensky zaměřená výuka nemá ve školách co dělat.

Jeho revolta se ale masově rozšířila i do světa a jedním z jeho stoupenců, kteří veřejně parodují náboženství, je i americký newyorský úředník Christopher Schaeffer.

Ten si neopomněl vzít na hlavu cedník jako znak pastafariánství přímo na slavnostní přísahu, když ho přijímali do městské rady.

"Je to jen prohlášení o náboženské svobodě. Je to náboženství bez dogmat," řekl serveru Observer Christopher, jehož domovská církev, ke které se hlásí, nese název Flying Spaghetti Monster, což v překladu znamená Létající špagetové monstrum.

Ani Evropa se nevyhnula tomuto podivnému fenoménu. Prvním pastafariánem, který se v roce 2011 nechal nafotit na občanský průkaz s cedníkem na hlavě, byl německý publicista Niko Alm. Reagoval tím na právo muslimek fotit se na oficiální doklady se šátkem na hlavě.

O dva roky později se k němu připojil Čech, IT expert a člen Pirátské strany Lukáš Nový, který svou pokrývkou hlavy překvapil úředníky na brněnském magistrátu.

autor: jaz | 8. 1. 2014 5:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama