reklama
 
 

Zemřela Ruth Rendellová, autorka detektivních románů

2. 5. 2015 15:22
Britská spisovatelka napsala přes 60 knih, které pak byly přeloženy do více než 20 jazyků včetně češtiny.

Londýn - Ve věku 85 let v sobotu v Londýně zemřela britská autorka detektivních románů Ruth Rendellová. Informoval o tom její nakladatel.

Spisovatelka napsala přes 60 knih, které byly přeloženy do více než 20 jazyků včetně češtiny. V lednu ji postihla mrtvice.

Debutovala v roce 1964 románem Smrt má jméno Doon, v němž vytvořila slavnou postavu detektiva Reginalda Wexforda, jehož příběhy se staly námětem úspěšného televizního seriálu.

Rendallová patřila ke komerčně nejúspěšnějším současným britským spisovatelům a psala také pod pseudonymem Barbara Vineová. Kritici podle BBC oceňují, že do detektivní literatury přinesla sociální a psychologický rozměr. Přes 20 jejích knih bylo zfilmováno.

Za své dílo získala řadu ocenění, mimo jiné třikrát cenu E. A. Poea, dvakrát Zlatou dýku a v roce 1991 Diamantovou dýku Královské literární společnosti za celoživotní dílo. V roce 1997 byla za zásluhy povýšena do šlechtického stavu. Rendellová patřila k nejproduktivnějším a nejprodávanějším současným autorům.

Řada jejích knih byla přeložena do češtiny a u českých čtenářů se těšila velké oblibě.

autor: ČTK | 2. 5. 2015 15:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama