O úmrtí informovala agentura AP s odvoláním na rodinu. Příčinou byla idiopatická plicní fibróza, se kterou se perkusista léčil v San Francisku. "Jako učitel, mentor a vychovatel nesmazatelně ovlivnil nespočet hudebníků. Doufal, že inspiruje příští generaci k tomu, aby šla ještě dál," uvedla rodina.
Kondoloval už mimo jiné indický premiér Naréndra Módí. "Zakir Hussain byl skutečný génius, který způsobil revoluci ve světě indické klasické hudby a seznámil s hrou na tabla miliony lidí," sdělil ministerský předseda.
Zakir Hussain proslul coby hráč na tabla, dvojici bubnů odlišné velikosti, konstrukce i zvuku, které se používají především v indické hudbě. Už jako teenager na ně mimo jiné doprovázel známého Raviho Šankara, s nímž dlouho hrál na tabla Hussainův otec Alla Rakha. Když bylo Zakiru Hussainovi 19 let, už absolvoval okolo 150 koncertů ročně v Indii i po celém světě, uvádí britská BBC.
Roku 1973 účinkoval na desce Living in the Material World hudebníka George Harrisona, někdejšího člena Beatles. A ve stejné době stál u vzniku fusion kapely Shakti, jejímž prostřednictvím kytarista John McLaughlin zkombinoval jazzrock s vlivy indické hudby a jež navazovala na respektovaný Mahavishnu Orchestra.
Později Hussain spolupracoval například s jazzovým saxofonistou Charlesem Lloydem, zpěvákem Vanem Morrisonem, violoncellistou Yo-Yo Maem, kapelou Earth, Wind & Fire nebo americkým bluegrassovým hudebníkem Bélou Fleckem.
Začátkem 90. let minulého století získal svou první Grammy za album Planet Drum natočené s Mickeym Hartem, bubeníkem kapely Grateful Dead. Zbylé tři sošky přidal letos, kdy se stal prvním indickým rodákem, jenž naráz převzal hned trojici Grammy.
Několikrát také Zakir Hussain vystoupil v Česku. Roku 2006 se v pražském Obecním domě po boku Johna McLaughlina představil s obnovenou Shakti, ve které už tou dobou kromě dalšího perkusisty a zpěváka účinkoval virtuos na mandolínu U. Šrinivas.
O působení v této formaci Zakir Hussain později mluvil coby host pořadu Na plovárně Marka Ebena. "Se Shakti jsme nikdy nezkoušeli. Když jsme měli jet na turné, sešli jsem se den předem. Bylo nám spolu fajn, vtipkovalo se, dali jsme si oběd a potom jsme tak hodinku společně hráli. Ale šlo hlavně o to vidět toho druhého, poslouchat se navzájem a vědět, jak ti ostatní hrají," vyprávěl v televizi Hussain. "Shakti je pět lidí, kteří se sejdou a vytvoří krásný obraz," přirovnával.
Znovu se Zakir Hussain představil v Praze v roce 2011 s projektem Masters of Percussion.
Vrátit se měl letos v triu s jazzovým kontrabasistou Davem Hollandem a saxofonistou Chrisem Potterem. Koncert, jenž se měl konat v sále Pražské konzervatoře, však agentura Rachot zřejmě už kvůli perkusistovým zdravotním problémům odložila na červenec 2025.