Zemřel spisovatel a písničkář Jan Vodňanský. Byl hospitalizován s covidem-19

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 3. 2021 8:00
Po dvou dnech hospitalizace v nemocnici zemřel kvůli komplikacím s covidem-19 spisovatel a písničkář Jan Vodňanský. Bylo mu 79 let. O úmrtí informovala na Facebooku producentka Kamila Zlatušková. Zprávu nad ránem potvrdil písničkářův syn Tomáš.
Foto: Jakub Plíhal

Spisovatel, herec, zpěvák, autor textů a signatář Charty 77, kterému komunistický režim zakazoval činnost, byl známý především spoluprací s hudebníkem Petrem Skoumalem a texty plnými osobitého intelektuálního humoru. Jeho nonsensové verše a slovní hrátky s absurdnem si oblíbili dospělí i děti.

Pražský rodák neměl na jeviště přímou cestu, byť už v první třídě bavil spolužáky. "Stoupl jsem si před školou na hromadu štěrku a začal jsem vydávat různé skřeky. Spolužákům jsem namluvil, že zpívám anglicky, byť jsem z té řeči neuměl ani slovo. Uvěřili mi a mně bylo fajn. Byl jsem středem pozornosti," vzpomínal muž, který hned zkraje života unikl smrti. V březnu 1945 zažil ve věku necelých čtyř let nálet amerických bombardérů na Prahu, přičemž jedna bomba padla přímo do činžáku ve Slovenské ulici, kde rodina bydlela. Naštěstí nevybuchla, jak později popsal pro Paměť národa.

Protože jeho otec byl začátkem 50. let vyhozený z komunistické strany, Jan Vodňanský se špatným takzvaným kádrovým profilem se mohl přihlásit jen na strojařinu a na vysněnou Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy jej vzali až po vojně. V polovině 60. let minulého století tak docházel na Strojní fakultu ČVUT a krátce pracoval jako projektant. Již od roku 1963 však publikoval texty například v časopise Mladý svět. Začal psal básně pro děti, později třeba texty k písním z filmů Přijela k nám pouť (1973) nebo Jen ho nechte, ať se bojí (1978).

Vrcholem jeho spolupráce s Petrem Skoumalem, kterého poznal v 60. letech coby skladatele v Armádním uměleckém souboru, byla tři společná autorská představení v pražském Činoherním klubu na přelomu 60. a 70. let nazvaná S úsměvem idiota, S úsměvem Donkichota a Hurá na Bastilu. Sestávala z písní, skečů, aforismů, básní a "odborných přednášek".

Na hraně recese a účelového nonsensu Vodňanský se Skoumalem vytvořili kulturní fenomén s odkazem Jaroslava Ježka a poetiky Osvobozeného divadla Voskovce a Wericha. K oběma měl Vodňanský vztah, v pražském Divadle ABC ještě zažil inscenace Jana Wericha s Miroslavem Horníčkem a později v New Yorku navštívil Jiřího Voskovce.

K nejslavnějším písním dvojice Vodňanský-Skoumal patří Mauglí, Maršálové, Ukolébavka pro hysterku, Markýz de Sade, Horké letní odpoledne nebo Králíci pokusný. Vodňanského a Skoumala lze pokládat i za pomyslné "spoluotce" populárních králíků z klobouku. Koncem 60. let hráli velký a později zakazovaný hit Jak mi dupou králíci. Vodňanský jednou řekl, že "Bob a Bobek přišli na svět na plakátu k našemu programu Králíci pokusný už v roce 1974".

Jejich společná představení ještě v 70. letech reprízovalo divadlo Ateliér, tedy dnešní Ypsilon, než přišel zákaz činnosti od komunistického režimu. Z Činoherního klubu museli odejít v červnu 1974.

Vodňanský se svou snoubenkou Jitkou Shánilcovou dostali roku 1976 výjezdní doložku na Západ. Roku 1977 však písničkář do rukou Vlasty Chramostové a v přítomnosti Václava Havla podepsal Chartu 77, a to zejména v reakci na takzvanou antichartu, tedy režimem organizovanou propagandistickou kampaň. Podpisem Charty 77 tak Vodňanský i zpečetil osud dvojice se Skoumalem coby "kočovné a bytové společnosti".

Normalizační zákaz později obešel i tím, že v 80. letech působil na Slovensku. Psal básničky pro děti do časopisů Sluníčko, Mateřídouška, Ohníček a Pionýr, vystupoval ve dvojici s básníkem, scenáristou a hudebníkem Přemyslem Rutem, herečkou Světlanou Nálepkovou nebo hercem a cimrmanologem Martinem Zákravským.

Ještě před listopadem 1989 stihl Vodňanský obnovit spolupráci s Petrem Skoumalem. Po revoluci přednášel filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nebo spolupracoval s Ondřejem Neffem při propagaci internetu. Vydal kompilace své dřívější tvorby, účinkoval ale také v pořadech pro děti, například v nedělních ranních pásmech Jůhele neděle nebo Studio Rosa. 

"Představení S úsměvem idiota má stále své diváky, ti původní už vodí své děti a vnuky. A největší odměna pro nás je, když se tomu smějí i mladí, kteří to nemají tak spojené s výbušnou atmosférou jara 1969," říkal, když svůj známý pořad se Skoumalem po revoluci při různých příležitostech opakovali, například roku 2001 u příležitosti Vodňanského šedesátin nebo o sedm let později při Skoumalových sedmdesátinách.

Jan Vodňanský s Petrem Skoumalem za klavírem v roce 1999 zpívá Mičurinovu ulici. | Video: ČT art

V pásmu průběžně obměňovali písně, někdy na poslední chvíli zařadili i novou. "Největší odměnou přitom pro mě je, když se mi podaří nečekanou básní odbourat Skoumala tak, že smíchy nemůže pokračovat ve vystoupení," dodával Vodňanský.

Hodně jeho básniček a říkanek vyšlo knižně - ve sbírkách S úsměvem idiota, Šlo povidlo na vandr, Hádala se paraplata, Pojď se dívat, pojď si hrát, na to, co je protiklad, Jak mi dupou králíci, Ej, moja paranoia! či vzpomínkové Odtajnění. 

Proslulé byly i Vodňanského patafyzické přednášky, kde vědecké metody a pojmy používal k popisu například Babičky Boženy Němcové či Sněhurky a sedmi trpaslíků.

Jan Vodňanský v červnu 2016.
Jan Vodňanský v červnu 2016. | Foto: ČTK

Před pěti lety vydal album Tarantule a jiné nevydané songy. "Jsou to písně ve své době na přelomu 70. a 80. let zakázané i nějaké rarity ze šuplíku. Všechno to jsou skladby dosud nevydané na cédéčkách. Jen jedna vyšla na vinylu, jinak se jedná o věci vyhrabané z mého archivu," uvedl tehdy. "Byla to bizarní doba. Na jednu stranu jsme nesměli hrát v Praze a na druhé díky různým okolnostem vyšlo heslo Vodňanský-Skoumal v Encyklopedii československého humoru od Radko Pytlíka," vzpomínal.

Některé záznamy se zachovaly díky nahrávkám, které studenti pořídili při Vodňanského vystoupeních na mimopražských kolejích nebo podnikových akcích. "Pak je na albu jiná kategorie písní, které třeba zazněly v médiích v době perestrojky v druhé polovině 80. let. Například Světlana Nálepková pro televizní pořad Dva z jednoho města mohla natočit moji písničku Ty koně jezdí tryskem, složenou ještě v letech zákazů," podotkl Vodňanský.

Jan Vodňanský, jemuž někdejší ministr kultury Pavel Dostál z ČSSD udělil titul (dosud) Žijící národní poklad, dlouhá léta úspěšně parodoval absurditu socialismu. Sám však říkal, že ani po roce 1990 neztratil inspiraci. "Úlety a ptákoviny se nezastavily se zvoněním klíčů a napadají mne se stejnou frekvencí jako v podmínkách totality, často je ani nestačím zapisovat," pronesl v roce 2011.

Vodňanského píseň Kolik je na světě... z dětského alba Petra Skoumala Kdyby prase mělo křídla, 1991. | Video: Supraphon
 

Právě se děje

před 45 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 47 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy