"S těžkým srdcem oznamuji, že můj otec Donald Sutherland zemřel. Považuji ho za jednoho z nejdůležitějších herců v historii kinematografie. Žádná role ho nikdy nezastrašila, hodná, zlá ani ošklivá. Miloval, co dělal, a dělal, co miloval. Víc si nikdo nemůže přát. Prožil dobrý život," napsal Kiefer Sutherland na síti X.
Sutherland začínal jako rozhlasový reportér v kanadské regionální stanici CKBW, studoval inženýrství na Torontské univerzitě. V Kanadě rovněž získal první herecké zkušenosti ve studentském spolku komiků, než odjel do Londýna a později do Skotska studovat herectví.
Jeho prvním hereckým průlomem byl podle kulturního magazínu Rolling Stone válečný film Tucet špinavců z roku 1967. O několik let později se v dramatu Klute a psychologickém filmu Teď se nedívej objevil po boku dvou z nejslavnějších hereček té doby - Jane Fondové a Julie Christiové.
"Byla to jeho schopnost prokázat porozumění, která tolik prospěla jeho rolím každodenního, obyčejného člověka," píše Rolling Stone, podle nějž se v oscarovém filmu Obyčejní lidé z roku 1980 napojil Sutherland na cosi "hluboce osobního", když ztvárnil Calvina, apatického otce, který se potýká s úmrtím svého syna a spory mezi svou dominantní ženou a synem se sebevražednými sklony.
Média o Sutherlandovi opakovaně hovořila jako o "jednom z nejlepších herců, který nikdy nevyhrál Oscara", například britské deníky The Telegraph a The Guardian nebo server IndieWire.
Hercův syn Kiefer, který úmrtí oznámil, se s otcem Donaldem podle agentury AP na plátně potkal jen třikrát, ačkoliv dohromady se podíleli na 275 filmech a mají 85 let zkušeností.
"Pracovat s tátou jsem chtěl od chvíle, kdy jsem u filmu začal. Byli tři herci, které jsem na škole obdivoval - svého tátu, Genea Hackmana a Bobbyho Duvalla," řekl AP Kiefer ve společném rozhovoru se svým otcem v roce 2016.