"Legenda českého filmu, mistr mluveného slova. Nenapodobitelný. Nenahraditelný," uvedlo na twitteru ministerstvo kultury. Pro ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) byl Munzar PAN herec a vynikající dabér. "Další herecká legenda odešla do hereckého nebe," napsal na twitteru. "Byl skutečnou ikonou českého divadla i filmu," uvedl na twitteru bývalý ministr kultury Daniel Herman.
Luděk Munzar dnes nad ránem odešel do hereckého nebe, ve věku nedožitých 86 let. Měl jsem tu čest se Luďkem Munzarem několikrát setkat a těší mne, že jsem mu mohl osobně poděkovat za mnohaleté kultivování naší umělecké scény. Byl skutečnou ikonou českého divadla i filmu. R,I.P.
— Daniel Herman (@DanielDherman) January 26, 2019
Když slavil osmdesátiny, vzpomínal Munzar, jak při svých začátcích v Národním divadle stával při představeních v portále, sledoval, jak to mistři dělají, a dal si velký úkol: nepřekážet.
"Minimálně pět šest let jsem tam stával a díval se. Když jsem pak hrál velké role, zjistil jsem, že nechodím do šatny - pořád jsem se měl na co dívat. Věřím, že gesta a intonace těch mistrů tam jsou dodnes, i když Národní i Stavovské prošly rekonstrukcí," vzpomínal před šesti roky.
Do Národního divadla přišel Munzar v roce 1957 po ročním angažmá v Mladé Boleslavi, a pod vedením předních režisérů jeho hvězda záhy stoupala až k vrcholnému charakternímu herectví. Ztvárňoval rovné, sympatické chlapíky, stejně jako komplikované hrdiny nebo krajně negativní typy.
Byl Merkuciem v legendární inscenaci Romea a Julie, hrál titulní roli Shakespearova Jindřicha V., byl Mefistofelem v Goethově Faustovi. Divákům utkvěl v paměti také jako Brechtův Arturo Ui, Rejtar z Vévodkyně valdštejnských vojsk či Bláha z Našich furiantů.
Žert i Synové a dcery Jakuba Skláře
Munzar často hrál v televizi i filmu, mnohdy po boku své manželky Jany Hlaváčové, jako tomu bylo třeba v životopisném snímku o skladateli Leoši Janáčkovi nazvaném Lev s bílou hřívou.
Munzar účinkoval také v adaptaci Kunderova Žertu, k dalším jeho filmům patří Dědeček automobil či Srpnová neděle. Velký prostor mu dávala i televize, u jejíchž začátků stál i jako hlasatel.
Sám si velmi cenil titulní role v posledním seriálu Jaroslava Dietla s názvem Synové a dcery Jakuba skláře či dramatizaci Falladova románu Ubohý pan Kufalt. Televizní seriály ho zaměstnaly i po roce 2000, šlo například o Náměstíčko, Příkopy, Hraběnky nebo Místo v životě.
Munzarův podmanivý hlas a kultura hlasové techniky ho zařadily mezi nejlepší české dabéry. Jeho hlas je spojen hlavně s americkým hercem Paulem Newmanem. V letech 1995 a 2000 byl Munzar odměněn cenou Františka Filipovského za mistrovství v dabingu.
R.I.P. Luděk Munzar. Většina ho zná jako skvělého herce, ale měl širší záběr a jako nadšený pilot větroně se dostal i do komiksové knihy "Vzduch je naše moře"
— Radek Pelikan™ (@pelikanekcz) January 26, 2019
Tak, ať Vám to tam v nebi krásně lítá, pane! pic.twitter.com/jTp51SaORH
Dětství prožil ve východních Čechách
Luděk Munzar se narodil 20. března 1933 v Nové Včelnici na Jindřichohradecku, dětství však prožil ve východních Čechách. Absolvoval Vyšší hospodářskou školu v Hradci Králové, poté studoval herectví na pražské DAMU.
Po škole byl jednu sezónu v angažmá Městského divadla v Mladé Boleslavi, potom již přešel do Prahy. Po odchodu z Národního divadla v roce 1990 společně s manželkou Janou Hlaváčovou, kdy se jejich představy o poslání a směřování divadla rozešly s představami nového vedení divadla, začali jezdit po zájezdech. Do divadla se už jako herec nevrátil, příležitostně se věnoval divadelní režii.
Munzar spolu s Hlaváčovou byli také jedněmi z mála českých umělců, kteří nepodepsali takzvanou Antichartu odsuzující prohlášení Charty 77.
Roku 2012 obdržel cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.
Své poslední filmové role Munzar ztvárnil ve snímcích Nevinnost a Svatá čtveřice režisére Jana Hřebejka a v televizním dramatu Piknik Hynka Bočana. Pro Hřebejka byl jedním z prvních herců, u kterých si už v dětství uvědomil jejich velikost.
"Když jsem ho při natáčení filmu Nevinnost potkal, ten můj obdiv vůči němu nejenom jako k herci, ale i jako k osobnosti vzrostl," řekl. "Obdivuhodný chlap, skvělí lidi odcházej," doplnil. "Byl to člověk neuvěřitelně poctivý, i ve své profesi, jako člověk i v herectví. A dělal jenom věci, o kterých byl přesvědčený, že to stojí za to," podotkl Bočan.
Odešel výjmečný Luděk Munzar. Loni jsme se potkali po smrti M. Formana, znali se od mladí, od Dědečka automobila (on už hvězda, Forman asistent) Volali často, ale pan Munzar mi řekl, že se i trochu styděl, protože "Miloš byl opravdová hvězda". Oba byli. Smekám..
— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) January 26, 2019
Miloval přírodu, létání i závodní auta
Kromě herectví bylo smyslem života Munzara, který miloval přírodu a koně, také létání a závodní auta, a především jeho rodina. Pro svoji vnučku napsal knížku, veršovánky S vůní vánku po heřmánku. A jeho literární prvotinou byla knížka o létání, ale nejen o něm, s názvem "…když jsem to slíbil!"
Munzar byl také průvodcem po rozhlednách, vyprávěl o věkovitých stromech a pramenech řek v televizních dokumentech. V pražském divadle Viola měl večery poezie Františka Hrubína a Jaroslava Seiferta.
Herec zemřel po dlouhé nemoci ve svém domě v pražských Modřanech ve věku 85 let.
Nejen kolegové z branže mu na sociálních sítích postupně vzdávají hold.
Spadla opona a odešel pan Herec. A statečný člověk, který odmítl podepsat Antichartu. Hrdina všedního dne.https://t.co/1aDsFMFb7d
— Pavel Kout (@pavelkout) January 26, 2019
Smutná zpráva dnes zasáhla všechny slávisty. Nad ránem nás ve věku 85 let opustil herec Luděk Munzar, který se jako celoživotní příznivec červenobílých barev angažoval i v Odboru přátel Slavie. Odpočívejte v pokoji, mistře. pic.twitter.com/gBFUOoz0dP
— SK Slavia Praha (@slaviaofficial) January 26, 2019