WOWE není LaChapelle. Patří do magazínů, ne do Leicy

Radek Burda
12. 12. 2012 17:32
Portréty od WOWE jsou zaměnitelné, obyčejné, nudné
WOWE: Ilona Staller, 1995
WOWE: Ilona Staller, 1995 | Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Před nedávnem se pražská Leica gallery pochlubila vstupem do prestižního klubu pouhých 7 galerií Leica ve světě. Zároveň v té době i zahájila výstavu fotografa WOWE. Jestli to spolu souvisí, není známo. Shodou okolností je ale fotograf s přezdívkou WOWE  fotografem takzvaně světovým - fotil hlavně v New Yorku a fotil převážně pro hvězdná média. Přesto z výstavy odchází divák značně rozpačitý. Opravdu je tohle už ten příspěvek ke slavnému jménu Leica?

WOWE: Andy Warhol, 1986
WOWE: Andy Warhol, 1986 | Foto: Aktuálně.cz

Wolfgang Wesener (1960), původem německý fotograf, vystudoval na proslulé Folkwang Schule v Essenu, aby se záhy odstěhoval do New Yorku a po pár letech se vypracoval až na fotografa legendárního FAZ - magazínu. V této zlaté éře, která trvala dvacet let, fotografoval v New Yorku, v Itálii, ale i v Čechách - převážně celebrity všeho druhu. Tedy osoby, které si chce prohlížet a shlížet se v jejich kráse téměř každý. Zakázky, které dostával, byly nejen od slavného FAZ, ale s požadavky se mu hlásily i Vanity Fair, Stern, či The New Yorker. Životopis je to na první pohled impozantní a ani výstava v Praze není odfláknutá: většina zde vystavených portrétů pochází právě z tohoto jeho zlatého období a zahrnuje i mucholapky typu Andy Warhola nebo Michaela Schumachera.

Proč tedy rozpačitost z úvodního odstavce? Proč je Praha tak chladná, ač nedávno podobný světový fotografický popík - v jistém smyslu nadmíru podobný tomu od WOWE  - viděla a měla by tedy být na něj připravena? Ano, mluvím o LaChapellovi. Vždyť přeci před rokem do Galerie Rudolfinum zavítal světový cirkus se jménem David LaChapelle a celá maloměšťácká, ale kupodivu i umělecká Praha v tu dobu tleskala vestoje. Tehdy to byl přeci obdobný princip. Také portréty těch nejtřpytivějších celebrit - Michael Jackson, Courtney Love a třeba stejně jako dnes v případě fotografa WOWE i Andy Warhol. Ti všichni se tehdy také promenovaly na zdech galerie. Proč je tedy tentokrát Praha tak odtažitá a studená, zatímco předtím naopak tak jásala?

Odpověď je bohužel snadná až banální. WOWE je naprosto zaměnitelný. Je zcela nerozpoznatelný mezi tisíci jinými fotografy celebrit. Jeho tvorba je studená a naprosto předvídatelná. A ani výběr z jeho nejlepších prací nepomůže odstranit tuto nálepku. Zatímco u LaChapella se fanatičtí obdivovatelé i zuřiví kritici shodují na jeho do očí bijícím, výrazném rukopisu, na jeho ojedinělé práci s modelem, Wesenerovy práce jsou jen běžnou denní produkcí do lifestylových magazínů, kterými dnes a denně listujeme v kadeřnictví při zasychání červené barvy pod staniolem.

WOWE: Autoportret, 2009
WOWE: Autoportret, 2009 | Foto: Aktuálně.cz

Jistě, jsou to portréty uměřené, hezké. Možná dokonce vznešené a určitě důstojné. Jenže takové portréty najdete dnes už ve všech lesklých magazínech, i v českých. Je to vždy stejná kompozice: nějaká postava kdesi sedí a kouká, a kdyby nebylo toho textu okolo, tak by prostě neseděla a nekoukala a nic by se nestalo. Podívejte se třeba na Warhola. Je to nějaký chlápek na židli a za ním, ejhle, jeho vlastní obraz.

Pojďme udělat svatokrádež a stáhněme z výstavy některé ty se jménem WOWE a podstrčme tam ty nejběžnější , které denně (zdůrazňuji denně!) vídáme od Viktora Chlada, Františka Vlčka, Libora Fojtíka, Tomáše Nosila a co já vím, na kolik českých jmen  jsem ještě zapomněl, ale kteří ještě samostatnou výstavu v Leica Gallery neměli. A bude tam najednou viset ta samá denní produkce a uvidíme ty samé hlavy jako od Mistra WOWE, možná je dokonce nerozeznáme. Rozdíl bude jen v tom, že na fotkách budou české celebrity, a tak si je budeme i rádi prohlížet.

A to je příčina mého roztrpčení. Mám totiž galerii Leica rád a považuji ji za normotvornou výstavní síň. Za místo, kde se snaží dělat fotografie vážněji než jinde. A tak mě nesnesitelně mrzí, když ukáže jen pouhou, kromobyčejnou komerční produkci, jaká se povaluje v kdejakém nákupním centru a ze které se dělají takové ty fajnové charitativní kalendáře. 

WOWE pro galerii Leica prostě není důstojný. Je to prostě jen takový fotografický střihoun, který měl to štěstí, že se dostal k trochu lesklejším celebritám než naši fotografové, takže jakoby vypadá důležitěji. Přiznám se, že si nějak nejsem jist, že zrovna fakt z předchozí věty stačí pro samostatnou výstavu v prestižní Leica gallery.

WOWE: Portraits by WOWE. Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha. Do 6. ledna 2013. Otevřeno pondělí - pátek 8-21 hodin, sobota - neděle - st.svátky 14-20 hodin.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy