Warholův portrét Alžběty II. se vrací královské rodině

Kultura
25. 9. 2012 15:01
Britské královské sbírky získaly dílo Andyho Warhola
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Jednotlivé umělecké předměty se v Britské královské sbírce hromadí už od 15. století, nyní k nim přibudou zástupci popartové kultury. Čtveřici slavných portrétů královny Alžběty II. od Andyho Warhola zakoupili představitelé královské sbírky za nezveřejněnou částku. Koupi údajně posvětila i britská panovnice.

Ve Windsoru bude 23. listopadu zahájena výstava Portréty panovnice. Warholovo dílo na ní nebude chybět. Při své práci vycházel Andy Warhol z fotografie Petera Grungeona. Portrétní fotografie vznikla v roce 1975, kdy bylo královně čtyřicet devět let. Původně byla využita v rámci jubilejního dvacetiletého výročí kralování dcery Jiřího VI. Až v roce 1985 je přebral Warhol a s pomocí výrazných barev stvořil světoznámé tisky. Celkem čtyři kusy se teď vrací ke svému předobrazu.

Chybět samozřejmě nemohla ani oslavenkyně.
Chybět samozřejmě nemohla ani oslavenkyně. | Foto: Reuters

Celý cyklu Warholových obrazů, mezi něž patří i královna Alžběta II. s diadémem a náhrdelníkem, se nazývá Vládnoucí královny a umělec věnoval pozornost čtyřem velkým osobnostem, dále také Beatrix z Nizozemska, Margrethe II. z Dánska a Ntombi Twalaovou ze Svazijska.

V letošním roce královna slavila už šedesáté jubileum od usednutí na britský trůn. Diamantové oslavy zasáhly britskou metropoli ještě před letní olympiádou. Listopadová výstava, kde bude k vidění třeba i portrét od Annie Leibovitz, tak bude dalším kouskem připomínky dlouhého panování další výrazné ženy na trůnu v anglických dějinách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy