Warholův portrét Alžběty II. se vrací královské rodině

Kultura Kultura
25. 9. 2012 15:01
Britské královské sbírky získaly dílo Andyho Warhola
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Jednotlivé umělecké předměty se v Britské královské sbírce hromadí už od 15. století, nyní k nim přibudou zástupci popartové kultury. Čtveřici slavných portrétů královny Alžběty II. od Andyho Warhola zakoupili představitelé královské sbírky za nezveřejněnou částku. Koupi údajně posvětila i britská panovnice.

Ve Windsoru bude 23. listopadu zahájena výstava Portréty panovnice. Warholovo dílo na ní nebude chybět. Při své práci vycházel Andy Warhol z fotografie Petera Grungeona. Portrétní fotografie vznikla v roce 1975, kdy bylo královně čtyřicet devět let. Původně byla využita v rámci jubilejního dvacetiletého výročí kralování dcery Jiřího VI. Až v roce 1985 je přebral Warhol a s pomocí výrazných barev stvořil světoznámé tisky. Celkem čtyři kusy se teď vrací ke svému předobrazu.

Chybět samozřejmě nemohla ani oslavenkyně.
Chybět samozřejmě nemohla ani oslavenkyně. | Foto: Reuters

Celý cyklu Warholových obrazů, mezi něž patří i královna Alžběta II. s diadémem a náhrdelníkem, se nazývá Vládnoucí královny a umělec věnoval pozornost čtyřem velkým osobnostem, dále také Beatrix z Nizozemska, Margrethe II. z Dánska a Ntombi Twalaovou ze Svazijska.

V letošním roce královna slavila už šedesáté jubileum od usednutí na britský trůn. Diamantové oslavy zasáhly britskou metropoli ještě před letní olympiádou. Listopadová výstava, kde bude k vidění třeba i portrét od Annie Leibovitz, tak bude dalším kouskem připomínky dlouhého panování další výrazné ženy na trůnu v anglických dějinách.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy