Warholův portrét Alžběty II. se vrací královské rodině

Kultura Kultura
25. 9. 2012 15:01
Britské královské sbírky získaly dílo Andyho Warhola
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Jednotlivé umělecké předměty se v Britské královské sbírce hromadí už od 15. století, nyní k nim přibudou zástupci popartové kultury. Čtveřici slavných portrétů královny Alžběty II. od Andyho Warhola zakoupili představitelé královské sbírky za nezveřejněnou částku. Koupi údajně posvětila i britská panovnice.

Ve Windsoru bude 23. listopadu zahájena výstava Portréty panovnice. Warholovo dílo na ní nebude chybět. Při své práci vycházel Andy Warhol z fotografie Petera Grungeona. Portrétní fotografie vznikla v roce 1975, kdy bylo královně čtyřicet devět let. Původně byla využita v rámci jubilejního dvacetiletého výročí kralování dcery Jiřího VI. Až v roce 1985 je přebral Warhol a s pomocí výrazných barev stvořil světoznámé tisky. Celkem čtyři kusy se teď vrací ke svému předobrazu.

Chybět samozřejmě nemohla ani oslavenkyně.
Chybět samozřejmě nemohla ani oslavenkyně. | Foto: Reuters

Celý cyklu Warholových obrazů, mezi něž patří i královna Alžběta II. s diadémem a náhrdelníkem, se nazývá Vládnoucí královny a umělec věnoval pozornost čtyřem velkým osobnostem, dále také Beatrix z Nizozemska, Margrethe II. z Dánska a Ntombi Twalaovou ze Svazijska.

V letošním roce královna slavila už šedesáté jubileum od usednutí na britský trůn. Diamantové oslavy zasáhly britskou metropoli ještě před letní olympiádou. Listopadová výstava, kde bude k vidění třeba i portrét od Annie Leibovitz, tak bude dalším kouskem připomínky dlouhého panování další výrazné ženy na trůnu v anglických dějinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy