Vydražte tweet, zve Chalupeckého finalista Richard Nikl

Kultura ČTK Kultura, ČTK
30. 5. 2013 18:36
V Praze má výstavu první z finalistů Chalupeckého ceny
Richard Nikl
Richard Nikl | Foto: Aktuálně.cz

Praha - První z letošních finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Nikl zahájí akcí na Alšově nábřeží v Praze doprovodný program soutěže. Jím chtějí organizátoři největší tuzemské výtvarné ceny pro mladé umělce ukázat současné umění veřejnosti interaktivním způsobem. Niklova akce nazvaná Dva pavilony se uskuteční ve čtvrtek 30. května od 19:00 vedle Galerie Rudolfinum.

Letošní finalisté Chalupeckého ceny se představí od května do října v pěti městech - Nikl v Praze, Daniela Baráčková v Brně, Aleš Čermák v Ostravě, Dominik Lang v Českých Budějovicích a Václav Magid v Plzni. Jejich prezentace se odehrají v modulu Stavebnice, který se skládá ze sta metrů lešenářských trubek. Z nich si každý z finalistů může navrhnout konstrukci odpovídající jeho potřebám.

Nikl vytvoří dva pavilony, v prvním proběhne pod jeho kurátorským dohledem výstava děl českých a zahraničních autorů, s nimiž spolupracuje a z nichž někteří budou na místě přítomni. Ve druhém pavilonu Nikl představí sérii svých asambláží z hlíny, plexiskla a ocelových komponent, které budou obsahovat přehrávače, z nichž se budou přenášet videa na obrazovky umístěné v prvním pavilonu.

V rámci prezentace Dva pavilony se uskuteční také v České republice historicky první veřejná dražba autorského tweetu výtvarného umělce, jímž bude autor Richard Nikl na sociální síti Twitter celou akci komentovat. Návštěvníci výstavy i uživatelé sociální sítě budou mít možnost tweet vydražit.

Richard Nikl je vnímám jako "internetový umělec", pro něhož není podstatná originalita či autorství, ale naopak sdílení, sociální vazby, nezávaznost a spontánnost.

Tradiční výstava finalistů, pro níž pětice umělců připraví nová díla, se letos bude konat od od 27. září do 1. prosince v prostorách Veletržního paláce. Vítěz bude vyhlášen 15. listopadu v rámci ceremoniálu v režii Davida Jařaba v Národní galerii.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Uděluje se umělcům do 35 let. Za dobu své existence cenu získala řada umělců, jejichž jména se dnes skloňují i v mezinárodním kontextu. V minulosti ji získali například Jiří Černický, Ján Mančuška, Eva Koťátková nebo Kateřina Šedá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy