Vydražte tweet, zve Chalupeckého finalista Richard Nikl

Kultura ČTK Kultura, ČTK
30. 5. 2013 18:36
V Praze má výstavu první z finalistů Chalupeckého ceny
Richard Nikl
Richard Nikl | Foto: Aktuálně.cz

Praha - První z letošních finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Nikl zahájí akcí na Alšově nábřeží v Praze doprovodný program soutěže. Jím chtějí organizátoři největší tuzemské výtvarné ceny pro mladé umělce ukázat současné umění veřejnosti interaktivním způsobem. Niklova akce nazvaná Dva pavilony se uskuteční ve čtvrtek 30. května od 19:00 vedle Galerie Rudolfinum.

Letošní finalisté Chalupeckého ceny se představí od května do října v pěti městech - Nikl v Praze, Daniela Baráčková v Brně, Aleš Čermák v Ostravě, Dominik Lang v Českých Budějovicích a Václav Magid v Plzni. Jejich prezentace se odehrají v modulu Stavebnice, který se skládá ze sta metrů lešenářských trubek. Z nich si každý z finalistů může navrhnout konstrukci odpovídající jeho potřebám.

Nikl vytvoří dva pavilony, v prvním proběhne pod jeho kurátorským dohledem výstava děl českých a zahraničních autorů, s nimiž spolupracuje a z nichž někteří budou na místě přítomni. Ve druhém pavilonu Nikl představí sérii svých asambláží z hlíny, plexiskla a ocelových komponent, které budou obsahovat přehrávače, z nichž se budou přenášet videa na obrazovky umístěné v prvním pavilonu.

V rámci prezentace Dva pavilony se uskuteční také v České republice historicky první veřejná dražba autorského tweetu výtvarného umělce, jímž bude autor Richard Nikl na sociální síti Twitter celou akci komentovat. Návštěvníci výstavy i uživatelé sociální sítě budou mít možnost tweet vydražit.

Richard Nikl je vnímám jako "internetový umělec", pro něhož není podstatná originalita či autorství, ale naopak sdílení, sociální vazby, nezávaznost a spontánnost.

Tradiční výstava finalistů, pro níž pětice umělců připraví nová díla, se letos bude konat od od 27. září do 1. prosince v prostorách Veletržního paláce. Vítěz bude vyhlášen 15. listopadu v rámci ceremoniálu v režii Davida Jařaba v Národní galerii.

Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Uděluje se umělcům do 35 let. Za dobu své existence cenu získala řada umělců, jejichž jména se dnes skloňují i v mezinárodním kontextu. V minulosti ji získali například Jiří Černický, Ján Mančuška, Eva Koťátková nebo Kateřina Šedá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy