Jsou mezi nimi i nové včetně Valenových jesliček s figurami v životní velikosti. "Sbírám betlémy už více než deset let a mám jich stovky," řekl autor výstavy. Jsou dřevěné i papírové, vyřezávané nebo jen malované, barevné i nebarevné, malé a velké, více než sto let staré i novější.
Valena dříve betlémy kupoval, v poslední době je většinou dostává. Největší - šestimetrový - získal v Ústí nad Orlicí. Betlém patřil majiteli textilní továrny a jeho dvě dcery jej měly v dědictví po čtyřicet let spravedlivě rozdělený na dvě poloviny. Valenovi se podařilo získat obě půlky.
Betlemářskou oblastí je například Příbramsko, okolí Třeště a Třebíče na Vysočině, Králíky v Orlických horách i Ústeckoorlicko. Posedlost lidí, kteří betlémy zhotovovali, byla podle tohoto sběratele úctyhodná. Mnohdy jim věnovali veškerý volný čas. Na trzích v Praze a ve Vídni se doma vyráběných betlémů prodávaly stovky tisíc.
"Většinou se ke mně betlémy dostanou poničené, ale baví mě je restaurovat - vrátit jim ručičky, nožičky… prostě život," řekl Valena. Je to podle něj práce, kterou by nikdo nezaplatil.
Poslechněte si audio:
V Ústí nad Orlicí nebo v Třešti podle něj dosud není problém vidět betlémy v domácnostech. Lidé jich mají plné domy, nechávají je postavené po celý advent a přes Vánoce. "Jezdí tam autobusy turistů," dodal.
První jesličky ve střední Evropě zřejmě postavili jezuité v pražském kostele sv. Klimenta roku 1560. Přechodný zákaz jejich instalování v katolických kostelech v 18. století vedl k tomu, že si je šlechtici a pak i prostí lidé začali stavět doma sami.