V břiše velryby. Do mezinárodního festivalu se zapojilo devět pražských galerií

Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
3. 9. 2021 18:00
„Hloupá Sally a seriózní Sam kráčejí ruku v ruce údolím stínů,“ stojí na křiklavém plakátu jako ze zlaté éry videopůjčoven. Název „snímku“ It's a Family Affair ale nezve na film, nýbrž do pražské galerie Hunt Kastner, kde bude mít výstavu estonská umělkyně Kris Lemsalu se soundtrackem svého manžela, brooklynského hudebníka Kypa Maloneho.

Instalace plná fantaskních, napůl zvířecích soch se otevírá v pátek večer. Hosté vernisáže budou vzápětí pozváni jinam, neboť akce je součástí festivalu Sumo. Ten paralelně začíná v dalších osmi pražských galeriích.

Nejvíc jich sídlí na Žižkově, kde se v Bořivojově ulici nachází i Hunt Kastner. Na stejné ulici lze najít galerii City Surfer Office, kde začíná výstava tří maďarských umělkyň nazvaná Crime is a River. Nedaleko na adrese Vlkova sídlí galerie Lítost, jež představí koláže maďarského umělce Botonda Keresztesiho. A v Křížkovského ulici je zase pop-up galerie pražské Akademie výtvarných umění. Mezinárodní výstavu nazvanou Otisk hrdlokrkavice přichystala A.M.180 sídlící na adrese Jeronýmova 9.

Na návštěvu zbývajících čtyř míst je třeba se vydat mimo Žižkov. Galerie Polansky a Berlínskej model sídlí v Holešovicích, na Letné má adresu Zahorian & Van Espen a Drdova Gallery zve návštěvníky do noblesní prvorepublikové vily ve Střešovicích. Festival Sumo s podtitulem The Odd Year II potrvá do poloviny října, některé výstavy však otevírají jen na tento víkend.

Pokoj pro hosty

„Pochopitelně jsme celou dobu příprav mysleli na možná cestovní omezení a restrikce. Loňské zahájení Sumo bylo perfektní, ale výstavy se musely z důvodu uzavření kulturních institucí ukončit výrazně dříve,“ říká galeristka Lucie Drdová, která je předsedkyní pořádající Aliance galerií současného umění.

Sama se kvůli nepředvídatelnému pandemickému roku rozhodla propůjčit svou galerii Akademii výtvarných umění a nevytvářet klasický program. Místo toho organizuje příležitostné výstavy na netradičních místech.

Pro Sumo vybrala Villu P651, jejíž název vychází z adresy v Pevnostní ulici. „Baví mě noblesní, prvorepublikový charakter místa a naši ‚výstavu‘ jsem nazvala Chambre d'amis, Pokoj pro hosty,“ objasňuje Drdová.

Ve Ville P651 se představí performerka Arianne Foksová.
Ve Ville P651 se představí performerka Arianne Foksová. | Foto: Arnaud Bertereau/Runrun

Vybrala deset umělců. Vedle autorů, jež dlouhodobě zastupuje, přizvala z lokální scény Terezu Příhodovou Štětinovou a dvě Francouzky: Charlotte Dualéovou a performerku Arianne Foksovou.

Všichni pořadatelé festivalu s výjimkou výstavní síně AVU jsou nezávislé galerie. Zastupují vybrané umělce a snaží se o mezinárodní kontext.

Záměrně do programu zapojily zahraniční partnery. „Pro Sumo jsme připravili samostatnou výstavu lucemburské sochařky žijící v Berlíně Mary-Audrey Ramirezové, ve spolupráci s německou galerií Martinetz a americkou kurátorkou Christinou Gigliottiovou,“ říká Filip Polanský ze stejnojmenné galerie.

„Práci Mary už nějakou dobu sledujeme a s Christinou jsme byli už dříve domluveni, že bychom takovou výstavu v Praze rádi uspořádali. S Petrou Martinetzovou z Kolína nad Rýnem jsme se dříve osobně neznali, ale program její galerie mi je dlouhodobě blízký a sympatický,“ dodává galerista, pro kterého je Sumo ideální příležitostí, jak vše propojit a navázat další spolupráce.

Mravenčí bytost

Na své první samostatné pražské výstavě Mary-Audrey Ramirezová projevuje zájem o zvířata a fantastické hybridní bytosti. „Potkáme nadměrné a pestře zbarvené mravenčí bytosti, opuštěné svou královnou, které se koušou, rvou a bodají v zoufalém zmatku, protože jejich strukturovaná existence je nyní zcela rozebrána. Bezcílnost vede k zuřivosti, podráždění, útoku a tři mohutné rozpadající se mraveniště se vlní a kymácejí,“ popisuje galerista.

Fotografie z výstavy Mary-Audrey Ramirezové v Polansky Gallery.
Fotografie z výstavy Mary-Audrey Ramirezové v Polansky Gallery. | Foto: Jan Kolsky

Na jednu umělkyni vsadila také galerie Zahorian & Van Espen. Petra Feriancová původem z Bratislavy přichystala instalaci na ekologické téma. Návštěvník si ve vypolstrované místnosti může připadat jako Jonáš v břiše velryby.

Zahorian & Van Espen, která má sídlo také v Bratislavě, u této příležitosti představuje spřátelenou italskou Galerii Gilda Lavia. Ta funguje teprve čtvrtým rokem a orientuje se na konceptuální umělce nejen z jihoevropské země.

Návštěvníci festivalu, především vernisážového víkendu, kdy se konají doprovodné programy, se mohou seznámit také s dalšími zahraničními galeriemi, například s maďarskou Pince, americkou Gern en Regalia nebo s estonskou Temnikova & Kasela Gallery.

Při virtuálním listování programem Sumo se zdá, že nejsilnější hlas budou mít umělkyně, zatímco umělci zůstanou v menšině. Galerie Berlínskej model, která je známá rychlým střídáním krátkých, většinou jen pětidenních výstav, představuje pět autorek. Jejich tématem je „ženství, mateřství a sesterská spolupráce“.

Také Dožínky, výstava tří umělkyň v pop-up galerii AVU, slibuje společný ženský pohled. „Motivy klasů, chleba a lidských těl působí jako symboly plodnosti a hojnosti a evokují náladu slavnostní veselice, oslavy sklizně a s ní spojeného tradičního hodokvasu,“ slibuje kurátorka Veronika Čechová. „Překlenutí ročních období směrem pryč od sluncem zalitého léta k temnější a chladnější části roku v sobě ale přirozeně nese i nevyřčenou nejistotu a obavu z budoucnosti,“ dodává.

Jediným mužským prvkem výstavy bude zvuková stopa skladatele Matouše Hejla vytvořená pro tuto příležitost.

Sumo: The Odd Year II

Galerie A.M.180, Berlínskej model, City Surfer Office, Hunt Kastner, Drdova Gallery, Lítost, Polansky, Zahorian & Van Espen, pop-up AVU, Praha, výstavy mají různou dobu trvání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy