Tracey Emin se loučila s postelí. Prodala ji za 86 milionů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 7. 2014 9:36
Instalace britské umělkyně předčila v aukční síni Christie's očekávání. Kompozice s kondomy, lahvemi vodky a těhotenskými testy se prodala za dvojnásobek odhadu.
Tracey Emin pózuje se svým dílem.
Tracey Emin pózuje se svým dílem. | Foto: Reuters

Londýn - V dražbě aukční síně Christie's se v úterý prodalo slavné dílo současné britské umělkyně Tracey Emin My Bed (Moje postel) za 2,5 milionu liber (přes 86 milionů korun). Odhadovaná cena byla 800 tisíc až 1,2 milionu liber.

V případě tvorby Tracey Emin je cena za instalaci Moje postel rekordní. Tvůrkyně byla aukci přítomna a tleskala a výskala radostí. Přítomnost umělce na dražbě jeho díla je podle Christie's neobvyklá a ukazuje na citovou vazbu umělkyně k vysoce osobnímu výtvoru.

Ve své době šokující dílo z roku 1999 autorce vyneslo nominaci na prestižní Turnerovu cenu. Tu sice Emin nedostala, ale kontroverznost projektu jí díky zájmu médií pomohla nastartovat kariéru.

Instalace představuje postel, kde prý Emin strávila týden po krušném rozchodu: kompozice je plná lahví od vodky, cigaretových nedopalků a použitých těhotenských testů.

Na stejné dražbě se za 11,5 milionu liber prodal také jeden z portrétů Luciana Freuda od Francise Bacona.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Registrační systém pro očkování proti covidu měl po půlnoci asi 50minutový výpadek. V tu dobu začala platit možnost registrace pro lidi nad 40 let.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

iRozhlas a Respekt: šéf vrbětického Imexu se v den výbuchu pohyboval poblíž hotelu, kde bydleli agenti ruské GRU

"Den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu," píšou servery iRozhlas a Respekt. S odkazem na zdroje obeznámené s průběhem vyšetřování uvádí, že policisté Bernatíkův pohyb vypátrali pomocí dat z jeho mobilního telefonu. Právník šéfa Imexu trvá na tom, že tam "Bernatík ten den, ani nikdy jindy, nebyl a s Rusy se prý nikdy nesetkal". 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 45 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy