Tracey Emin se loučila s postelí. Prodala ji za 86 milionů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 7. 2014 9:36
Instalace britské umělkyně předčila v aukční síni Christie's očekávání. Kompozice s kondomy, lahvemi vodky a těhotenskými testy se prodala za dvojnásobek odhadu.
Tracey Emin pózuje se svým dílem.
Tracey Emin pózuje se svým dílem. | Foto: Reuters

Londýn - V dražbě aukční síně Christie's se v úterý prodalo slavné dílo současné britské umělkyně Tracey Emin My Bed (Moje postel) za 2,5 milionu liber (přes 86 milionů korun). Odhadovaná cena byla 800 tisíc až 1,2 milionu liber.

V případě tvorby Tracey Emin je cena za instalaci Moje postel rekordní. Tvůrkyně byla aukci přítomna a tleskala a výskala radostí. Přítomnost umělce na dražbě jeho díla je podle Christie's neobvyklá a ukazuje na citovou vazbu umělkyně k vysoce osobnímu výtvoru.

Ve své době šokující dílo z roku 1999 autorce vyneslo nominaci na prestižní Turnerovu cenu. Tu sice Emin nedostala, ale kontroverznost projektu jí díky zájmu médií pomohla nastartovat kariéru.

Instalace představuje postel, kde prý Emin strávila týden po krušném rozchodu: kompozice je plná lahví od vodky, cigaretových nedopalků a použitých těhotenských testů.

Na stejné dražbě se za 11,5 milionu liber prodal také jeden z portrétů Luciana Freuda od Francise Bacona.

 

Právě se děje

Další zprávy