Tracey Emin se loučila s postelí. Prodala ji za 86 milionů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 7. 2014 9:36
Instalace britské umělkyně předčila v aukční síni Christie's očekávání. Kompozice s kondomy, lahvemi vodky a těhotenskými testy se prodala za dvojnásobek odhadu.
Tracey Emin pózuje se svým dílem.
Tracey Emin pózuje se svým dílem. | Foto: Reuters

Londýn - V dražbě aukční síně Christie's se v úterý prodalo slavné dílo současné britské umělkyně Tracey Emin My Bed (Moje postel) za 2,5 milionu liber (přes 86 milionů korun). Odhadovaná cena byla 800 tisíc až 1,2 milionu liber.

V případě tvorby Tracey Emin je cena za instalaci Moje postel rekordní. Tvůrkyně byla aukci přítomna a tleskala a výskala radostí. Přítomnost umělce na dražbě jeho díla je podle Christie's neobvyklá a ukazuje na citovou vazbu umělkyně k vysoce osobnímu výtvoru.

Ve své době šokující dílo z roku 1999 autorce vyneslo nominaci na prestižní Turnerovu cenu. Tu sice Emin nedostala, ale kontroverznost projektu jí díky zájmu médií pomohla nastartovat kariéru.

Instalace představuje postel, kde prý Emin strávila týden po krušném rozchodu: kompozice je plná lahví od vodky, cigaretových nedopalků a použitých těhotenských testů.

Na stejné dražbě se za 11,5 milionu liber prodal také jeden z portrétů Luciana Freuda od Francise Bacona.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy