Oscarový vítěz prodal svá díla muzeu v Amsterdamu

Kultura Kultura
6. 3. 2014 23:05
Muzeum Stedelijk koupilo dvě výtvarná díla od Steva McQueena, jehož film 12 let v řetězech vyhrál Oscara pro nejlepší film roku.
Steve McQueen s "nezávislým Oscarem", kterého získal den před vyhlášením opravdových Oscarů.
Steve McQueen s "nezávislým Oscarem", kterého získal den před vyhlášením opravdových Oscarů. | Foto: Reuters

Amsterdam - Muzeum Stedelijk v Amsterdamu koupilo dvě díla Steve McQueena, filmaře, jehož snímek 12 let v řetězech získal Oscara, ale také výtvarníka, který vyhrál v roce 1999 prestižní Turnerovu cenu.

Fotografii třesoucího se chlapce na pláži a jedenáctiminutový film Rolling Thunder o mrtvém koni ležícím na louce muzeum vystaví od 13. prosince.

Muzeum již vlastní od roku 2001 krátký film, v němž McQueenův bratranec Marcus vypráví o smrtelné nehodě, která změnila navždy jeho život.

Holandský Stedelijk byl jednou z prvních galerií na světě, která se zaměřuje na videoart.

Podívejte se na ukázky z videoartových děl Steva McQueena.
Podívejte se na ukázky z videoartových děl Steva McQueena. | Video:

Steve McQueen jako vystudovaný výtvarník začínal své filmy promítat v galeriích. Jeho první snímek Bear (1993) zobrazoval dva nahé muže, kteří si vyměňují dlouhé pohledy. Turnerovu cenu získal za film Deadpan, který je vlastně remakem kaskadérské scény Bustera Keatona - hroutící se dům padá kolem Steva McQueena, který přežije díky otevřenému oknu. Zajímavostí určitě je, že McQueen ve finále Turnerovy ceny porazil v té době mnohem známější umělkyni Tracey Emin.

V oblasti artových snímků Steve McQueen vynikl hned prvním celovečerním snímkem Hlad, který zaznamenává pobyt teroristy IRA ve vězení Maze. Druhým filmem byl Stud, v němž hlavní roli hrál Michael Fassbender.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy