Spojila historii s reklamou a získala Turner Prize

Kultura Kultura
4. 12. 2012 13:53
Elizabeth Price získala Turner Prize s dvacetiminutovým videem
Elizabeth Price před projekcí svého videa
Elizabeth Price před projekcí svého videa | Foto: Reuters

Londýn - Turner Prize vyhrála Elizabeth Price. Získala jednu z nejvýznamnějších cen uměleckého světa. A prestiž, kterou tím nabyla, ještě podpořila finanční odměna 25 tisíc liber a potřesení rukou s obletovaným hollywoodským hercem Judem Lawem. Právě on jí 3. prosince na slavnostním vyhlášení v londýnské Tate Britain předal šek.

Čtěte tak
Turner Prize: Monumentální město a vodníci v maskáčích
Krotkého Turnera získal výrobce parků v galeriích

Umělci se neoblomně snaží přicházet neustále s něčím novým, což je vzhledem k obrovské historii téměř nereálný projekt. Nutno říci, že je boření norem přímo posláním každého umění, právě proto se ale v galeriích stále častěji setkáváme s odpadkovými koši s popiskem vzniku díla a jména autora. Proti takové tendenci se nemálu skupin bouří a vracejí se postupně ke klasické malbě.

I Turner Prize, která reprezentuje to nejlepší, co v oblasti moderního, progresivního umění Británie vzniklo, se tak každoročně setkává s hlasitým odporem. Nejčastěji zaznívá z tábora tzv. Stuckistů, kteří poprvé demonstrovali v roce 2000 a na milost nevzali ani letošní ročník. Jejich zásadní tvrzení, že umělec, který nemaluje, není umělec, totiž nedostála ani aktuální vítězka.

Elizabeth Price - narozená před šestačtyřiceti lety v Bradfordu - zabodovala s dvacetiminutovým videem The Woolworths Choir of 1979, v němž spojuje staré texty, fotografie, filmové záběry a zvuky do brikoláže, která všemu vtiskuje nové významy.
První část prostřednictvím archivních fotografií a počítačových modelů představuje sakrální nábytek a interiéry kostela ze 13. století. Na tuto přehlídku plynule navazují záběry koncertů dívčích kapel, načež za zvuku jedné z nich (kultovní kapely 60. let The Shangri-Las) přechází obraz k požáru pobočky nábytkového řetězce The Woolworths v Manchesteru, při nemž v roce 1979 uhořelo deset lidí. Vše doprovází nervní střih a rytmické tleskání. Priceová používá postupy známé z reklam - neustálé opakování krátkých sekvencí, které se tak dobře vrývají do paměti a jsou pochopitelné pro nejširší vrstvu diváků.

Elizabeth Price a Judd Law
Elizabeth Price a Judd Law | Foto: Reuters

Hudba hraje ve filmech Elizabeth Price vždy významou roli (snad proto, že v 80. letech sama založila indie popovou kapelu Talulah Gosh) a spolu s dokonale zvládnutou významovou rovinou tvoří soudržné celistvé dílo. Video tak i přes svou zdánlivou roztříštěnost a nesouvisející motivy překvapivě dobře funguje a divákovi dokáže zprostředkovat velmi sugestivní zážitek tragédie.

Ačkoli vítězné video sklízelo nadšené kritiky (radaktor listu The Daily Telegraph například napsal, že to bylo dvacet nejskvělejších minut, které kdy v galerii strávil), Price zdaleka nebyla favoritkou soutěže. Sázkové kanceláře od počátku nejvíce věřily Paul Noblovi, který už téměř dvacet let pracuje na detailních kresbách imaginárního města Nobson Newtown. Několikametrové výjevy z Nobson Newtown jsou impozantní, zvlášť když si uvědomíme, že jsou dělané pouze tužkou. Surrealná měsíční krajina funguje díky své detailnosti v několika plánech a pomocí geometrie si pohrává s optickými klamy. Kresby doplňují tři černobílé plastiky, které autor komentuje slovy super-sexy, a excentrický kritik Guardianu Adrian Searle v nich vidí hovínka.

Zdroj: http://www.stylist.co.uk/
Zdroj: http://www.stylist.co.uk/ | Foto: Aktuálně.cz

Nejmenší šance naopak sázkaři připisovali filmaři a muzikantovi z Glasgow Luku Fowlerovi, jenž se na výstavě prezentuje filmem více než devadesátiminutovým filmem All Divided Selves (2011) o skotském psychiatrovi R. D. Langovi (1927-89). Kombinuje v něm dobové záběry se svou vlastní stopáží, čímž se mu daří evokovat atmosféru tehdejší doby a zachytit vztah mezi společností a psychicky nemocnými. On sám svou práci chápe jako poznávání a pojmenování světa kolem sebe, přičemž dodává, že skrz své dokumenty portrétuje sám sebe.

Možná největší soupeřkou Elizabeth Price pak byla Spartacus Chetwynd, umělkyně žijící v nudistické komunitě v jihovýchodním Londýně. Vedle malby se věnuje především karnevalovým performance, v nichž groteskně reviduje slavné momenty historie. Na vernisáž dorazila v pestrobarevném kostýmu a mohutném plnovousu. Prý neměla čas a peníze na koupi večerní róby, i když původně chtěla. Na výstavě nominovaných na Turner Prize se prezentovala výsekem ze své akce Odd Man Out, kdy proměnila londýnskou galerii Sadie coles HQ v monumentální karneval plný amatérských kostýmů, dekorací a atrakcí. Do Tate Britain přenesla i obří nafukovací klouzačku. Ta byla ale bohužel umístěna naležato, takže sloužila jen k sezení.

Zdroj: http://www.stylist.co.uk
Zdroj: http://www.stylist.co.uk | Foto: Aktuálně.cz

Přes veškeré výstřelky, které k Turner Prize patří, se ovšem o největší rozruch letošního ročníku postaralo náhlé úmrtí jednoho z porotců. Michael Stanley, respektovaný ředitel galerie v Oxfordu, ve svých sedmatřiceti letech zřejmě spáchal sebevraždu pár dní před otevřením samotné výstavy.

Porotcovské řady tak byly oslabeny o významnou osobnost a o vítězce tak rozhodli pouze Andrew Hunt, ředitel kontaktních míst galerie v Southend, Heike Münder, ředitelka Migros Museum für Gegenwartskunst v Curychu, a Mark Sladen, ředitel Kunsthal Charlottenborg v Kodani.

I ti však jistě rozhodli svědomitě a Elizabeth Price se může hrdě zařadit mezi takové osobnosti, jakými jsou Gilbert & George, Anish Kapoor, Rachel Whiteread a Damien Hirst. Na další hvězdy britské scény do padesáti let prestižní ocenění teprve čeká. Snad se dočkají i Tracey Emin a Chapman Brothers, jejichž několik dílek můžeme právě vidět na výstavě Beyond Reality v pražské Galerii Rudolfinum.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Další zprávy