Mimořádná zpráva

Vzrušující postel od Tracey Emin je na prodej. I s kondomy

Kultura Kultura
27. 5. 2014 15:52
Britská umělkyně je proslulá velmi provokativními díly. Za instalaci Má postel získala v roce 1999 nominaci na prestižní Turnerovu cenu.
Tracey Emin: My Bed. Instalace je na prodej zhruba za milion liber.
Tracey Emin: My Bed. Instalace je na prodej zhruba za milion liber. | Foto: Profimédia

Praha, Londýn - Jen málo uměleckých děl v posledních desetiletích rozdělilo tak názorově odbornou i laickou veřejnost jako instalace Má postel od britské výtvarnice Tracey Emin. V roce 1999 za ni byla nominována na prestižní Turnerovu cenu.

Své nejintimnější místo tehdy Emin vyzdobila použitými kondomy, těhotenskými testy, vypitými lahvemi vodky nebo kalhotkami znečištěnými krví.

Cenu sice nedostala, ale i díky opileckému výstupu v televizní diskusi se okamžitě v Británii stala známou i majetnou celebritou.

Tracey Emin.
Tracey Emin. | Foto: Tracey Emin

Tracey Emin (1963) širokou veřejnost šokovala, méně prudérní příznivce výtvarného umění nicméně oslovila tím, jak otevřeně ukazuje nejosobnější emoce a postoje. Často byla objektem svých instalací i sama v roli zhrzené femme fatale. Nebojí se šokovat, má ráda nevzhledné scény a někdy je obviňována z násilné obscénnosti. V další poměrně kontroverzní instalaci nazvané Všichni, se kterými jsem kdy spala 1963-1995, napsala dovnitř modrého stanu typu iglú svému tělu blízká mužská jména. Když bylo Trace Emin čtrnáct let byla znásilněna.

Emin bývá zařazována do skupiny YBAs (Young British Artists – Mladí britští umělci), v níž lze najít i další kontroverzní osobnost britského konceptuálního umění - Damiena Hirsta.

Jen pro zajímavost, laureátem Turnerovy ceny se v roce 1999 stal tehdy málo známý mladý Londýňan Steve McQueen - ano, letošní oscarový režisér otrokářského dramatu 12 let v řetězech a tvůrce kultovních snímků Stud a Hlad.

Patnáct let od skandální premiéry je nyní Má postel na prodej. Odhadovaná cena se pohybuje mezi 800 tisíci a 1,2 miliony liber, což znamená přes 35 milionů korun. V současné době je Má postel součástí sbírky Charlese Saatchiho, který ji nabízí k prodeji prostřednictvím aukční síně Christie´s. Cenu experti považují za podhodnocenou, ovšem její výše byla stanovena na přání umělkyně.

Saatchi zastupuje více kontroverzních britských umělců, kteří se objevili v polovině 90. let - například Damiena Hirsta. V roce 2000 za instalaci Má postel zaplatil 150 tisíc liber. V roce 2002 prodal přes Christie´s další instalaci Tracey Emin s názvem To Meet My Past (Seznamte se s mou minulostí) za 481 875 liber.

Sběratel letos ohlásil prodej dalších asi padesáti děl ze své sbírky, mezi nimiž budou největší sochy a instalace.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy