Tizian a šest nahých Dian. Londýn má uměleckou senzaci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 7. 2012 11:26
Londýnská Národní galerie doprovodila Tizianovy obrazy peep-show
Foto: nationalgallery.org.uk

Londýn - Velmi netradičním spojením expozice Tizianových obrazů s instalací nositele Turnerovy ceny Marka Wallingera způsobila poprask v uměleckých kruzích londýnská Národní galerie. Vedle tří obrazů renesančního mistra lze totiž nakouknout jako na peep-show do lázně, kde se střídá šest nahých Dian. Živých.

Do Dianiny lázně mohou zájemci nahlédnout buď prasklinou v mléčném skle, klíčovou dírkou, nebo mezerou v žaluziích. Wallinger vycházel ve své instalaci z antické mytologie: mladý lovec Akteón v báji narazil na panenskou bohyni lovu Dianu, když se koupala, a protože ji viděl nahou, v hněvu ho proměnila v jelena, jehož pak roztrhali vlastní lovečtí psi.

Národní galerie poprvé od 18. století najednou vystavila tři obrazy z původní série šesti obrazů, které Tizian namaloval v 16. století pro španělského krále Filipa II. Dva se zabývají mýtem o Akteónovi, třetí zachycuje Dianu a Kallistó. Organizátoři zároveň vyzvali tři současné britské umělce, aby vystavili vlastní díla, jimiž by na Tizianovy obrazy reagovali.

Tizian: Diana a Akteon
Tizian: Diana a Akteon | Foto: londontown.co.uk

Kromě Wallingerovy instalace jsou součástí expozice také objekty a obrazy Chrise Offiliho a Conrada Shawcrosse. Jejich díla ovšem velký zájem recenzentů nevyvolala, o Wallingerově instalaci deník The Guardian napsal, že "není přehnané říci, že Národní galerie, domov vytříbených starých mistrů a dlouho mrtvých umělců, nic takového ve svých vznešených galeriích nezažila".

"Jde o pozorování a o to, že je při tom někdo chycen. Celé dílo vzniklo z mého přání ukázat současným způsobem Dianu, jak se koupe," řekl třiapadesátiletý Wallinger, který je držitelem prestižní Turnerovy ceny. "Celá tato budova představuje dějiny mužského zírání. Je plná nahých žen, ale tentokrát mají skutečnou nahou ženu."

Jeho dílo se také jmenuje Diana a umělec pro ně najal šest dívek stejného jména. Sháněl je nejprve mezi svými známými, ale zjistil, že najít dobrovolnice není lehké. "Teprve když jsem použil Twitteru, situace se obrátila," řekl Wallinger.

Jeho Diany se v koupelně střídají po dvouhodinových směnách. Nemají prý prakticky žádná pravidla, jak se mají chovat. Stačí prý jen, když budou vystupovat "přiměřeně jako bohyně". Dívky do lázně vstupují oděny pouze do šperků, kterými autor díla odkazuje na Manetovo plátno s názvem Olympia. Francouzský impresionista na něm zobrazil ženu, jejíž nahotu zvýraznil právě náhrdelníkem a dalšími ozdobami.

Čtěte také
Londýnskou olympiádu ohlídá chlapec na houpacím koni

Projekt, který u kritiků vzbudil poměrně velký zájem, se podle Wallingera váže k poslední práci Marcela Duchampa nazvané Étant Donnés. Na ní umělec tajně pracoval téměř dvacet let a výsledkem překvapil celou uměleckou veřejnost. Jedná se o obraz ležící nahé ženy skrytý za dřevěnými dveřmi, kdy lze plátno spatřit pouze skrz několik malých děr.

Výstava, která začíná ve středu, končí 23. září. Je součástí projektu Metamorfózy. Zahrnuje tři nové balety inspirované Tizianem, které v červenci uvede Královský balet. Na stejné téma napsali básně přední současní britští básníci Carol Ann Duffyová, Seamus Heaney a Simon Armitage.

 

Právě se děje

Další zprávy