Londýnskou olympiádu ohlídá chlapec na houpacím koni

Pavel Kroulík
24. 2. 2012 15:56
Čtvrtý sokl na Trafalgaru patří severské dvojici
Foto: Reuters

Londýn - Takzvaný „čtvrtý sokl" na slavném Trafalgarském náměstí, na kterém se v sousedství imperiální historie střídají díla současných umělců, obsadila na rok čtyřmetrová bronzová socha chlapečka na houpacím koni.

Skandinávští autoři Michael Elmgreen a Ingar Dragset ji nazvali Bezmocné struktury, č. 101 a podle jejich slov tak vznášejí otázku, zda jsou pomníky předurčeny k tomu, aby zachycovaly vojenská vítězství, či porážky.

Foto: http://www.zimbio.com

Dominantou populárního místa je sloup oslavující vítězství admirála Nelsona. Ve třech rozích stojí na podstavcích sochy, čtvrtý sokl vztyčený v roce 1841 je prázdný. Původně na něm měla stát jezdecká socha krále Williama IV.  Zpočátku na ni však nebyly peníze a poté prý už nebylo tak jasné, čí podobizna by tu měla vlastně být vztyčena.

Od roku 1999 londýnská radnice podstavec v konkurzu propůjčuje umělcům pro konkrétní projekty na půl roku či rok. Výběrové řízení organizuje umělecká nadace a v prezentaci výsledků se tradičně angažují londýnští starostové.

Většina umělců se svými díly snaží vést dialog s historií či symbolikou náměstí a Skandinávci nyní nejsou výjimkou.
Podle organizátorů duo Elmgreen & Dragset po 170 letech „konečně dokončilo výstavbu sloupu. Ukázalo novou tradici jezdeckých soch a zároveň vede polemiku s historií podstavce".

V podobném tónu na pomezí ironie, jež je ostatně současnému umění často vlastní, se nese i hodnocení starosty Borise Johnsona. Podle něj je to „v roce olympijských her úžasný talisman, který bude dohlížet na celé město".

Foto: Aktuálně.cz

Dán Elmgreen a Nor Dragset žijí a tvoří v Londýně a v Berlíně. Vystavují sami i jako dvojice. Sólově se představili kupříkladu i v Tate Modern, příští rok na podzim budou mít společnou výstavu v londýnském Victoria and Albert Museum. Jejich známou společnou prací je například replika butiku Prada ve skutečné velikosti, kterou umístili doprostřed texaské pouště.

Jejich současná socha vystřídala model Nelsonovy lodi v láhvi, který vytvořil Yinka Shonibare. Od umělce nigerijského původu to bylo chápáno jako narážka na minulost hrdého Albionu právě v místech, kde je vzpomínka na časy zašlé slávy dodnes živoucí.

Chlapečka na houpacím koni by měl pak příští rok nahradit jasně modrý kohout od Němky Kathariny Fritschové symbolizující prý sílu, obnovu a procitnutí.

Pozornost vzbudil v roce 2009 projekt sochaře Antonyho Gormleyho nazvaný The One and Other (Ten i onen).
Zatímco na své nejznámější dílo, obřího Anděla severu, spotřeboval Gormley přes dvě stě tun oceli, na trafalgarský projekt jakési „sochy v čase" mu stačilo 2400 Britů.

Jeho návrh byl prostý: na soklu se 100 dní po hodině střídali dobrovolníci, kteří tak „představili současnou zemi s jejími sny i problémy". Co lidé po svých šedesát minut slávy dělali, byla jejich věc; jedinou podmínkou byla legalita.

Zdravotník Jason Clark si natáčel na kameru, jak ho lidé sledují, studentka Heather Pringleová tu tehdy oslavila dvacáté narozeniny. A třiaosmdesátiletá Gwynneth Pedlerová z Oxfordu si vzala - zřejmě v námořní tradici místa - na sokl signální vlaječky.

Jedním z nejznámějších a nejdiskutovanějších děl byla hned roku 1999 socha Krista od Marka Wallingera nazvaná Ecce homo. Autor se prý stojící postavou "chlápka s trnovou korunou" nechtěl nikomu vysmívat ani provokovat, ale v sousedství generálů ho chtěl ukázat jako obyčejného člověka a zároveň politického vůdce utlačovaných lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Archiv

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy