Tchaj-pej - Více než 140 držitelů Nobelovy ceny včetně bývalého jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutua předalo čínským úřadům petici, v níž požadují propuštění disidenta Liou Siao-poa.
Kdo je Liou Siao-po
- V současnosti zřejmě nejznámější a nejvýznamnější čínský disident a bojovník za lidská práva.
- Angažoval se v protestech za demokratické reformy už v roce 1989.
- Čínské vedení je tehdy ukončilo brutálním zásahem na náměstí Tchien-an-men.
- Odpykával si 11letý trest za podvracení státního zřízení.
- Odsouzen k němu byl za podíl na vzniku Charty 08, tento dokument vznikl po vzoru Charty 77 a volá po rozsáhlých politických reformách v Číně.
Držitel Nobelovy ceny míru za rok 2010 byl v roce 2008 odsouzen k jedenácti letům vězení za "podvratnou činnost", které se podle úřadů dopustil tím, že se podílel na vzniku Charty 08 - textu vyzývajícího k pluralitní demokracii v Číně.
Petice byla předána čínským velvyslanectvím nebo zastupitelským úřadům v Hongkongu, v New Yorku, v Paříži, v Berlíně a v Londýně.
Podle agentury AFP výzvu za propuštění Liou Siao-poa podepsalo rovněž 400 tisíc lidí a reprezentantů různých organizací ze 130 zemí světa včetně skupiny na ochranu lidských práv Amnesty International.
Držitelé Nobelovy ceny v petici apelují na nové čínské vedení včetně nového šéfa komunistické strany Si Ťin-pchinga, aby pustilo na svobodu Liou Siao-poa a osvobodilo také jeho manželku Liou Sia, kterou režim drží už více než dva roky v domácím vězení, přestože nebyla z ničeho formálně obviněna ani odsouzena.
"Toto zjevné porušení základního práva na legální proces a na svobodu projevu musí být mezinárodním společenstvím veřejně a rozhodně odsouzeno," uvádí se v petici. "Je čas osvobodit Liou Siao-poa a Liou Sia.".